„Samorząd Miejski” nr 3 (311), marzec 2024
Dobiega końca realizacja największego w Polsce projektu szkoleniowo-doradczego dla samorządów realizowanego przez ZMP. Zapraszamy do lektury najnowszego numeru miesięcznika „Samorząd Miejski”, w którym podsumowujemy Program „Rozwój lokalny”.
311.jpg

To już ostatnie tygodnie działania Programu, który od 2019 roku wspiera małe i średnie miasta w Polsce wyłonione przez Polską Akademię Nauk jako ośrodki z najtrudniejszą sytuacją społeczno-gospodarczą w kraju. Wraz z programem kończy się też cykl Forum Rozwoju Lokalnego, w którym łącznie wzięło udział ponad 11 tys. osób. Był to cykl spotkań, podczas których dotykano szerokiego spektrum tematów – od zagadnień technicznych i technologicznych po sprawy społeczne i infrastrukturalne. Jest to ugruntowana marka na rynku wymiany informacji między samorządami. To nie tylko wystąpienia i prezentacje ekspertów, ale także świetne przykłady i dobre praktyki z miast.

W „Samorządzie Miejskim” relacjonujemy wydarzenia, jakie miały miejsce 13 marca br. w Senacie. Pod hasłem „Ludzie samorządu w 34. rocznicę uchwalenia ustawy o samorządzie terytorialnym” z inicjatywy Związku Miast Polskich i senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej odbyło się spotkanie najdłużej - bo przez 8 kadencji - rządzących lokalnymi wspólnotami burmistrzów i wójtów. Z kolei podczas briefingu prasowego poprzedzającego to wydarzenie zainaugurowano kampanię profrekwencyjną Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich „Co byś zrobił/a na swoim miejscu. Zdecyduj 7 kwietnia”.

O zmianach w ustawie dotyczącej pomocy uchodźcom z Ukrainy, a także o wynikach kontroli NIK oraz rozszerzonej odpowiedzialności producentów i systemie kaucyjnym dyskutowali 27 marca samorządowcy i przedstawiciele strony rządowej na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Natomiast Zarząd ZMP podczas posiedzenia 15 marca w Tomaszowie Mazowieckim przyjął stanowisko w sprawie konieczności wydłużenia terminu przyjęcia przez gminy ogólnych planów zagospodarowania przestrzennego. Zdecydował też o przekazaniu uwag z miast do projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane.

W miesięczniku ogłaszamy także nabór projektów w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast, który został ogłoszony 7 marca. Do udziału w naborze wniosków są zaproszone średnie miasta tracące funkcje społeczno-gospodarcze. 139 miast w Polsce może zawalczyć o 1,424 mld zł z Funduszy Szwajcarskich na swoje projekty.

Piszemy także o działaniach Warszawy w dziedzinie ochrony środowiska, klimatu i zieleni. To największe i najzasobniejsze polskie miasto o ogromnym kapitale ludzkim. Inne miasta nie mogą się z nią porównywać, ale mogą czerpać inspiracje i podpatrywać innowacyjne rozwiązania.

W marcowym numerze prezentujemy także kolejne dobre praktyki realizowane w miastach w dziedzinie efektywności energetycznej.

Zapraszamy do lektury!

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY