„Samorząd Miejski” nr 2 (310), luty 2024
Jak cyfryzacja może wpływać na rozwój miast? Czy mieszkańcy są gotowi włączyć się w te procesy? Jakie są możliwości finansowe miast w realizacji takich projektów? Zapraszamy do lektury najnowszego numeru miesięcznika „Samorząd Miejski”.
310.png
fot. Fot. Archiwum UM

Według ostatniego Raportu Komisji Europejskiej o postępie cyfrowym (EU DESI 2022), Polska pod względem kapitału ludzkiego społeczeństwa cyfrowego zajmuje 24. miejsce spośród 27 krajów UE. Za nami jest tylko Grecja, Bułgaria i Rumunia. Najnowsze dane dotyczące podstawowych umiejętności cyfrowych plasują Polskę poniżej średniej UE. Eksperci podkreślają, że Polska powinna zintensyfikować wysiłki w obszarze umiejętności cyfrowych. W szczególności powinna wzmacniać umiejętności cyfrowe w kształceniu i szkoleniu na poziomie podstawowym, średnim i zawodowym oraz zintensyfikować podnoszenie i przekwalifikowywanie siły roboczej, zwracając szczególną uwagę na zaawansowane i nowe technologie.

Właśnie cyfrowe miasta były tematem ostatniego już seminarium Forum Rozwoju Lokalnego. Mówiono m.in. o tym, do świadczenia jakich usług miasta mogą wykorzystać sztuczną inteligencję, w jaki sposób myśleć o rozwoju w oparciu o cyfrowe technologie, a miasta prezentowały swoje doświadczenia i dobre praktyki w tym obszarze.

W miesięczniku szeroko relacjonujemy dwa spotkania nowego ministra finansów, Andrzeja Domańskiego, z przedstawicielami organizacji samorządowych, tworzących stronę samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, podczas których omawiano założenia zmian w finansach JST. Prezentujemy komentarz Związku do zaproponowanych rozwiązań.

O wyzwaniach towarzyszących systemowemu podejściu do włączenia społecznego, a także o przemocy w sporcie mówiono podczas lutowego spotkania Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania Związku Miast Polskich. Obecna na spotkaniu ministra ds. równego traktowania Katarzyna Kotula zapowiedziała ścisłą współpracę z samorządowcami, w tym z komisją Związku. Ministra przyjechała na posiedzenie Komisji ZMP, aby opowiedzieć o swoich planach i zamierzeniach.

Zaglądamy do Sokołowa Podlaskiego, najstarszego miasto na historycznym Podlasiu. W tym roku obchodzi ono 600-lecie nadania praw miejskich. – Jesteśmy w tej szczęśliwej sytuacji, że mamy rzutkich mieszkańców, którzy potrafią zarabiać pieniądze i tworzyć miejsca pracy. Dzięki temu bezrobocie u nas w tej chwili jest poniżej 5%, choć przed laty wynosiło powyżej 20%. To pokazuje skalę sukcesu. – mówi burmistrz Bogusław Karakula.

W lutowym numerze prezentujemy także kolejne dobre praktyki realizowane w miastach w dziedzinie efektywności energetycznej.

Zapraszamy do lektury!

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY