„Samorząd Miejski” nr 2 (278), luty 2021
W lutowym wydaniu miesięcznika publikujemy szeroką relację ze Zgromadzenia Ogólnego ZMP, piszemy o centralizacji szpitali, programie „Edukacja dla wszystkich” oraz o równości i prawach człowieka.
278.jpg
fot. Marcin Mielewski

25 lutego br. odbyło się doroczne Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich. Pierwszy raz w historii odbywało się w formule online, a więc jednocześnie we wszystkich miastach członkowskich Związku. Zgromadzenie było transmitowane ze studia w Poznaniu. Wzięło w nim udział 228 delegatów z miast oraz obserwatorzy i goście – przedstawiciele rządu, korporacji samorządowych, samorządowcy nie będący delegatami na Zgromadzenie oraz dziennikarze.

Program zgromadzenia w zasadniczej części wypełniły czynności formalne, które - zgodnie ze statutem - muszą się dokonać na początku roku. Wśród tematów niezwiązanych ze statutem ZMP, pojawiły się kwestie kierunków zmian w finansach samorządowych oraz prac nad aktualizacją Krajowej Polityki Miejskiej.

Związek Miast Polskich wspólnie z Unią Metropolii Polskich i Związkiem Powiatów Polskich wystąpił przeciwko rządowym zapowiedziom centralizacji ochrony zdrowia. 12 lutego br. Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich wysłały wspólne stanowisko sprzeciwiające się centralizacji do Sławomira Gadomskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. W stanowisku obie organizacje stwierdzają, że dalsza centralizacja ochrony zdrowia jest całkowicie bezzasadna i przyniesie jedynie kolejne szkody w systemie.

W najnowszym numerze „Samorządu Miejskiego” piszemy o nowej komisji problemowej powołanej w Związku Miast Polskich. W listopadzie 2020 r. Zarząd Związku - odpowiadając na powtarzające się wnioski miast - podjął decyzję o utworzeniu Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania. - W naszej Komisji znalazło się grono osób w wielką wiedzą i doświadczeniem, by zmieniać to, co dzieje się w naszym kraju – mówiła podczas pierwszego spotkania tego gremium Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu wybrana na przewodniczącą komisji. - Będzie nam przyświecać idea samorządów nikogo nie wykluczających, włączających wszystkich w życie naszych miast.

W lutym spotkali się także członkowie Komisji Edukacji ZMP, którzy rozmawiali o programie zaproponowanym przez MEiN „Edukacja dla wszystkich”.
Pomysłom na nowoczesną edukację poświęcona była również jedna z sesji ostatniego Forum Rozwoju Miast, podczas którego polscy i zagraniczni eksperci, praktycy i pasjonaci zastanawiali się, jak zmieniać miasta w szczęśliwe miejsca do życia.

Zaglądamy do Gdyni, która w tym roku obchodzi 95. rocznicę nadania praw miejskich. - Gdynia przyciąga ludzi odważnych, biorących sprawy w swoje ręce. Tworzymy silną i zgraną społeczność, która wie czego chce i nie boi się realizować swoich pomysłów. Społeczność, która wiele daje, ale też ma wysokie oczekiwania – mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY