„Samorząd Miejski” nr 1 (277), styczeń 2021
Logistyka szczepień, przejrzysty podział środków z funduszy rządowych, jakość powietrza w miastach i podsumowanie 2020 roku – to główne tematy poruszane w styczniowym wydaniu „Samorządu Miejskiego”.
277.jpg

Na początek jednak cofamy się w „Samorządzie Miejskim” do stycznia 1991 roku, kiedy to podczas Kongresu Restytucyjnego w Poznaniu został reaktywowany Związek Miast Polskich. Związek funkcjonował już w czasach II Rzeczpospolitej, w latach 1917-1939. Działał wtedy aktywnie na polu lobbingu legislacyjnego, promocji gospodarczej i kulturalnej miast. Prowadził działalność wydawniczą i szkoleniową oraz szeroką wymianę doświadczeń. Po drugiej wojnie światowej jednak jego działalność została uniemożliwiona. Inicjatywa odtworzenia Związku pojawiła się w pierwszych po wojnie wolnych wyborach lokalnych (27 maja 1990 r.). Przypominamy dziś m.in. uchwałę programową reaktywowanego Związku, która określiła główne kierunki działania Związku na następne lata.

W najnowszym numerze miesięcznika piszemy także o logistyce szczepień i wyzwaniach z nimi związanych. Co tydzień strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego spotyka się z ministrem Michałem Dworczykiem, pełnomocnikiem rządu ds. szczepień w sprawie organizacji transportu na szczepienia. Na razie podstawowym problemem jest brak wystarczającej liczby szczepionek. Ponieważ dotacja dla samorządów na to zadanie jest zbyt niska, a prawo zabrania JST dopłacania do zadań zleconych z zakresu administracji rządowej, samorządowcy podczas styczniowego spotkania przedstawili ministrowi całą listę postulatów.

Relacjonujemy ponadto działania podejmowane przez Związek związane z innymi kwestiami legislacyjnymi. ZMP walczy o przejrzysty podział środków z funduszy rządowych. W styczniu Zarząd ZMP opiniował m.in. projekt Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Wyraził także poparcie oraz żądanie jak najszybszego procedowania i przyjęcia przez Sejm kilku senackich projektów ustaw. Komisja Polityki Społecznej oraz Zarząd Związku wypowiedziały się ponadto na temat poselskiego projektu ustawy „Samorząd dla Rodziny”.

Sprawdzamy także, co dzieje się w projekcie predefiniowanym „Budowanie potencjału instytucjonalnego średnich i małych miast w Polsce na rzecz wdrażania skutecznych lokalnych polityk rozwoju”. Jakość powietrza w miastach oraz narzędzie samooceny rozwoju instytucjonalnego JST – to tematy dwóch ostatnich seminariów on-line zorganizowanych w ramach Forum Rozwoju Lokalnego.

Zapraszamy do Mińska Mazowieckiego – miasta, które w tym roku obchodzi 600. rocznicę praw miejskich.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY