Rada Europy potępiła aneksję Krymu
Sytuacja na Ukrainie była jednym z głównych tematów 26. Sesji Plenarnej Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy (CLRAE), która odbyła się w Strasburgu 25-27 marca br. Delegaci uchwalili deklarację jednoznacznie potępiającą aneksję Krymu.
310ee04d0758dd22d52609c14d5e3e53e66ab35b.jpg

Rada Europy potępiła aneksję Krymu                            

Sytuacja na Ukrainie była jednym z głównych tematów 26. Sesji Plenarnej Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy (CLRAE), która odbyła się w Strasburgu w dniach 25-27 marca br. Delegaci uchwalili deklarację jednoznacznie potępiającą aneksję Krymu, podzielając tym samym niepokój wyrażony w tej kwestii przez Komitet Ministrów i Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy oraz całą wspólnotę międzynarodową.

W przyjętej deklaracji Kongres wyraża głębokie zaniepokojenie rozwojem sytuacji na Ukrainie, szczególnie atakami na jej integralność terytorialną i potępia rosyjską aneksję Krymu i Sewastopola dokonaną z pogwałceniem prawa międzynarodowego. Okupacja terytorium niepodległego państwa, tak jak to miało miejsce w 2008 r. w Gruzji i tak jak to ma miejsce obecnie na Ukrainie, jest nie do przyjęcia na gruncie prawa międzynarodowego i nie powinna być tolerowana. Władze Kongresu zadeklarowały chęć dialogu z Rosją, podkreślając jednocześnie, że w obecnej sytuacji w Rosji będą organizowane tylko spotkania Kongresu mające na celu odbudowę integralności terytorialnej Ukrainy. Zaplanowane na ten rok spotkania Komitetów Spraw Bieżących oraz Monitorującego, które miały odbyć się w Ulianowsku i Kazaniu zostaną przeniesione do innych krajów członkowskich Rady Europy. 

Oprócz sytuacji na Ukrainie, która zdominowała marcową Sesję, dyskutowano również o włączaniu młodzieży w lokalne i regionalne zarządzanie. Podczas kilku debat na ten temat zastanawiano się, czy jest miejsce dla młodych ludzi w lokalnej i regionalnej demokracji, jak walczyć z bezrobociem wśród młodzieży oraz dyskutowano o umożliwieniu młodym udziału w wyborach od 16. roku życia. Przedstawiono też raporty monitorujące wdrażanie Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego w Armenii, Holandii, Wielkiej Brytanii i Szwecji.

Kongres świętował również 20. rocznicę swego powstania.

Katarzyna Paczyńska

Załączniki:
Deklaracja