
Szanowni Państwo,
z okazji Roku Samorządności ogłoszonego przez Prezydenta RP na 2015 rok Ministerstwo Spraw Zagranicznych planuje wydanie publikacji prezentującej dorobek współpracy międzynarodowej polskich samorządów z ich zagranicznymi partnerami, tak w ramach ugrupowań regionalnych, czy współpracy w ramach Unii Europejskiej, jak i działań bilateralnych na szczeblu wojewódzkim, powiatowym, czy gminnym. Publikacja będzie zawierać prezentacje co najmniej 30 projektów współpracy zagranicznej samorządów i będzie wydana jeszcze w tym roku w wersji elektronicznej.
W związku z powyższym zwracamy się z uprzejmą prośbą o zgłaszanie na adres mailowy: pawel.grotowski@msz.gov.pl do dnia 10 sierpnia br. projektów współpracy zagranicznej samorządów, które chcieliby Państwo zaprezentować w naszej publikacji. Zgłoszenia należy dokonać na załączanym kwestionariuszu. Urzędy Marszałkowskie prosimy o zgłoszenia nie tylko własnych projektów, ale także tych realizowanych przez samorządy niższego szczebla. W dotarciu do samorządów powiatowych i gminnych bardzo liczymy także na współpracę kolegów z korporacji.
Zgłaszane projekty powinny mieć konkretne osiągnięcia, stanowiące przykład udanej współpracy przynoszącej wymierne efekty dla społeczności lokalnych w wybranej dziedzinie lub wpływające pozytywnie na określoną sferę ich funkcjonowania.
Szczególnie interesują nas projekty z następujących zakresów tematycznych wpisujących się w priorytety polskiej polityki zagranicznej:
- promocja gospodarcza regionu, inwestycje zagraniczne, współpraca przedsiębiorstw;
- promocja kulturalna i turystyczna regionu, współpraca w dziedzinie kultury i sztuki;
- współpraca na rzecz pomocy rozwojowej, transfer polskich doświadczeń;
- wymiana doświadczeń w zakresie zarządzania lokalnego i komunalnego, ochrony środowiska;
- współpraca w dziedzinie edukacji, badań naukowych i wymiana młodzieży;
- współpraca z Polonią i Polakami za granicą.
Na podstawie otrzymanych kwestionariuszy zostaną wybrane projekty na potrzeby publikacji na temat współpracy zagranicznej samorządów. Poprosimy wtedy ich realizatorów o przygotowanie materiałów o objętości do dwóch stron maszynopisu oraz kilku zdjęć ilustrujących działania lub osiągnięte cele danego projektu.
W razie zapytań, proszę o kontakt z Panem Pawłem Grotowskim na podany adres mailowy.
Mamy nadzieję, że ta pierwsza wersja opracowania będzie przyczynkiem do prezentacji kolejnych dokonań jst i wykorzystania przez nie współpracy międzynarodowej do podnoszenia poziomu życia lokalnych społeczności.
Agata Czyrsznic-Dobrowolska
Naczelnik Wydziału ds. wymiaru samorządowego i obywatelskiego polskiej polityki zagranicznej
Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Al. J. Ch. Szucha 23, 00-580 Warszawa
www.msz.gov.pl