
Projekt „Nowe perspektywy dialogu: model deliberacji i narzędzia IT w procesach decyzyjnych”
Projekt „Nowe perspektywy dialogu: model deliberacji i narzędzia IT w procesach decyzyjnych” jest wspólnym przedsięwzięciem Centrum Deliberacji Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego (lider projektu), Politechniki Warszawskiej, Związku Miast Polskich, Polskiego Forum Osób Niepełnosprawnych, Fundacji Wolnego i Otwartego Oprogramowania oraz Studia Promocji MIT. Mamy nadzieję na zbudowanie szerokiej koalicji instytucji i organizacji, które będą z nami współdziałać na rzecz realizacji celów projektu. Projekt będzie realizowany w latach 2014-2017.
Celem naszego projektu jest opracowanie modelu dialogu społecznego i innowacyjnych narzędzi informatycznych, które umożliwią jego wdrożenie. Efektem naszych działań będzie stworzenie nowych produktów, zaproponowanie określonych usług i opracowanie procedur odnoszących się do procesu konsultacji społecznych.
Produkty to między innymi model deliberacji, platforma internetowa umożliwiająca przeprowadzenie dialogu społecznego i konsultacji on-line oraz materiały szkoleniowe i instrukcje dotyczące procesu przeprowadzania konsultacji społecznych.
Usługi obejmują przygotowanie materiałów informacyjnych, szkolenia beneficjentów, pilotażowe wykorzystanie platformy internetowej oraz zapewnianie wsparcia eksperckiego, w tym dostarczenie specjalistycznej wiedzy z zakresu polityk publicznych oraz prowadzenie monitoringu i ewaluacji procesów konsultacyjnych.
Procedury dotyczą procesu przygotowania, wdrażania i raportowania konsultacji społecznych przy użyciu narzędzi informatycznych oraz dopracowanie funkcjonalności tych narzędzi, dzięki ich bieżącemu testowaniu i ulepszaniu.
Projekt odpowiada na potrzebę podniesienia jakości konsultacji społecznych poprzez ich bardziej staranne przygotowanie, łącząc zagadnienia związane z obszarem nauk społecznych z tymi pochodzącymi z nauk technicznych. Uwzględnia przy tym potrzebę ciągłego uczenia się oraz promowania dialogu opartego o wiedzę.
Odnosi się do zdiagnozowanych obszarów deficytu w zakresie wiedzy o narzędziach i metodach dialogu w sposób całościowy i zintegrowany, biorąc pod uwagę wszystkie etapy przygotowania i realizacji konsultacji. W centrum zainteresowania projektu znajdują się między innymi szczególne potrzeby osób niepełnosprawnych dotyczące narzędzi komunikacji. Wypracowany model deliberacji, w tym procedury utrwalone przez zastosowanie określonych narzędzi i funkcjonalności informatycznych, mają wspomóc zadaniowy charakter konsultacji. Przygotowane przez nas narzędzia powinny wpłynąć na obniżenie kosztów przeprowadzania konsultacji społecznych, co jest szczególnie korzystne w sytuacji, gdy wpływy do budżetów samorządów maleją.
Projekt „Nowe perspektywy dialogu: model deliberacji i narzędzia IT w procesach decyzyjnych” jest finansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „Innowacje Społeczne”.
W ramach tego projektu 28 maja br. w Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Dobra 56/66, sale: 315 i 316 odbędzie się konferencja „Nowe perspektywy dialogu: model deliberacji i narzędzia IT w procesach decyzyjnych”.
Celem konferencji jest dyskusja nad aktualnymi, budzącymi coraz szersze zainteresowanie, problemami zarządzania komunikacją w kontekście procesów decyzyjnych w wymiarze lokalnym, narodowym i europejskim oraz nad wykorzystaniem narzędzi internetowych na rzecz włączenia społecznego w te procesy. Szczególną uwagę poświęcimy zagadnieniom o charakterze praktycznym, wynikom najnowszych badań, w tym badań o charakterze ewaluacyjnym, dotyczących projektów wdrożeniowych przygotowywanych przez instytucje badawcze, think-tanki oraz administrację publiczną za granicą i w Polsce.
Konferencja nawiązuje do dorobku dwóch debat zorganizowanych przez Centrum Deliberacji IS UW wraz z partnerami z kraju i ze świata: konferencji: „Deliberation: values, processes, institutions” (2012) i konferencji: „O mieście z mieszkańcami” (2013). Każda zgromadziła ponad 100 uczestników z uczelni, administracji publicznej oraz organizacji pozarządowych. Obecnie planowana konferencja ma pogłębić i uszczegółowić wątki związane z wykorzystaniem nowych technologii w komunikacji między samorządem i mieszkańcami.
Wśród prelegentów znajdą się autorzy i realizatorzy projektów wykorzystujących narzędzia internetowe do pogłębionego dialogu i szukania rozwiązań dla problemów z zakresu polityk publicznych w odwołaniu do wiedzy i potrzeb obywateli. Zostaną też zaprezentowane założenia całego projektu: „Nowe perspektywy dialogu: model deliberacji i narzędzia IT w procesach decyzyjnych”.
Więcej informacji o projekcie, o konferencji (rejestracja) na http://www.wdialogu.uw.edu.pl/