Programy stypendialne i mobilności ponadnarodowej dla osób zaangażowanych w kreowanie i wdrażanie polityk publicznych
Szanowni PaństwoPrezydenci i Burmistrzowiemiast członkowskich Związku Związek, wspólnie z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej, rozważa złożenie wniosku na realizację projektu w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój...

Szanowni Państwo
Prezydenci i Burmistrzowie
miast członkowskich Związku

   Związek, wspólnie z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej, rozważa złożenie wniosku na realizację projektu w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój priorytet 4.2. - Programy stypendialne i mobilności ponadnarodowej dla osób zaangażowanych w kreowanie i wdrażanie polityk publicznych.

   Założenia projektu, który byłby realizowany w latach 2016-17, przewidują udział pracowników samorządowych i współpracujących z nimi partnerów społecznych – przedstawicieli organizacji organizacje pracodawców, w krótkich zagranicznych stażach tematycznych. Celem stażu jest wzmocnienie potencjału kadrowego miast zaangażowanych w planowanie i realizację polityk publicznych i usprawnienie wybranych procedur w tym zakresie. Uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z przykładami dobrych praktyk w zakresie wdrażania różnego rodzaju polityk publicznych u partnera zagranicznego, poznając sposoby skutecznego rozwiązania problemów i wyzwań, stojących przed jednostkami administracji publicznej w danym mieście. Chcielibyśmy, aby te wyjazdy stażowe wspierały kontakty partnerskie miast członkowskich ZMP i ich miast partnerskich w takich krajach jak Niemczech, Holandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Francji.

   Tematyka staży musi obejmować takie obszary polityk publicznych jak: wspieranie rozwoju gospodarczego (w tym obsługa inwestorów i wspomaganie rozwoju własnych przedsiębiorców), ochrona środowiska i klimatu, integracja społeczna i przeciwdziałanie wykluczeniu, opieka nad osobami starszymi i tzw. silver economy, polityka prorodzinna oraz łączenie ról społecznych i zawodowych, planowanie przestrzenne (np. metodologia oceny kosztów i zysków dla miasta wynikających z przyjęcia planu), polityka integracji uchodźców i migrantów ekonomicznych.

   Zgodnie z wymaganiami programu uczestnicy muszą znać język obcy w stopniu wystarczającym do samodzielnego udziału w stażu. W Holandii i Szwecji językiem operacyjnym stażu będzie angielski, w pozostałych – język narodowy. Możliwy jest wyjazd więcej niż jednej osoby, przy czym każda spośród nich może mieć inny temat/program stażu.

   Zanim zdecydujemy się składać wniosek o środki z tego programu, chcemy się zorientować w Państwa potrzebach w zakresie wymiany wiedzy i doświadczeń we wdrażaniu polityk publicznych – bazując na współpracy z miastami partnerskimi. Jeśli posiadacie Państwo partnerów w tych krajach i jesteście zainteresowani tego rodzaju wyjazdem, prosimy o wy-pełnienie załączonej ankiety. Uzyskamy w ten sposób wiedzę, czy w Państwa miastach partnerskich są interesujące dla Was rozwiązania w ww. dziedzinach, z którymi chcielibyście się Państwo zapoznać w trakcie wyjazdów stażowych, odbywanych w ramach projektu.

   Zakładamy, że staż będzie trwał 5-7 dni roboczych. Wszystkie koszty związane z podróżą i pobytem uczestników z miast członkowskich ZMP, zgodnie z rozporządzeniem dot. delegacji zagranicznych, pokryłby Związek ze środków projektu. Z tych środków możliwe będzie także sfinansowanie koszów miasta goszczącego, związanych z organizacją pobytu na miejscu.

   Wypełnione ankiety prosimy przesyłać na adres katarzyna.paczynska@zmp.poznan.pl, albo faksem na nr 61 633 50 60, w terminie do 10 sierpnia 2015. Dodatkowych informacji udziela dział współpracy zagranicznej ZMP tel. 61 633 50 56.

 

łączę wyrazy szacunku
/-/ Andrzej Porawski
dyrektor Biura