
Grupe Keryx przystąpiła do organizacji programu "Miasto Świadome", podsumowującego osiągnięcia i oczekiwania miast w zakresie wdrożeń Smart Cities. Na program składa się ogólnopolskie badanie, cykl debat w miastach oraz publikacja-raport podsumowujący rezultaty programu. Honorowymi patronami programu są Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, Związek Miast Polskich, a patronem badania: Polski Komitet Normalizacyjny.
Miasta to coraz bardziej złożone organizmy. Dziś wielkim wyzwaniem jest zarządzanie napływem danych, zbieranych z różnych miejskich systemów, ośrodków informacji. Co więcej, w coraz bardziej złożonej mozaice poglądów i interesów różnych grup wpływu, jest dwukierunkowa, wielotorowa komunikacja z interesariuszami: obywatelami. Wyzwania te coraz silniej objawiają się nie tyle w dużych metropoliach, ale też w średniej wielkości ośrodkach miejskich.
Odpowiedzią na ww. wyzwania jest idea Smart Cities. Jej założeniem jest wykorzystanie nowoczesnych technologii do lepszego, bardziej efektywnego kosztowo i przyjaznego środowisku zarządzania usługami i infrastrukturą miejską, w taki sposób, aby zwiększyć satysfakcję wszystkich interesariuszy (mieszkańców, administrację publiczną, organizacje, przedsiębiorców). Miasto "inteligentne" to miasto świadome - swojego potencjału, potrzeb obywateli, metod i technik skutecznego zarządzania.
Idea Smart Cities jest kodyfikowana obecnie w postaci norm, które zaczynają obowiązywać na terenie całej Europy. W Polsce 16 marca przyjęto normę ISO, PN 37120: 2015-3, która obejmuje tematy takie obszary jak np. ochrona środowiska, zdrowie mieszkańców, transport. W planach są wdrożenia kolejnych norm. Dla miast średniej wielkości kluczowym jest budowanie swojego rozwoju wokół norm, które wkrótce przyjmowane na terenie polskim będą obowiązujące i zdefiniują ramy rozwoju ośrodków miejskich.
W obliczu nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej 2014-2020 - swoistego "planu Marshalla" dla Polski - otwiera się w tym momencie dla miast (szczególnie średnich) możliwość popchnięcia swojego rozwoju na nowe tory.
W odpowiedzi na opisane wyzwania, a w zgodzie z koncepcję Inteligentnych Miast, Grupa Keryx organizuje w okresie wrzesień 2015-luty 2016 program "Miasto Świadome", którego głównymi celami są:
- Zbadanie osiągnięć organizmów miejskich w zakresie wdrożeń typy Smart,
- Zbadanie oczekiwań i potrzeb miast dotyczących nowych technologii,
- Przegląd dobrych praktyk, technik i rozwiązań Smart Cities odpowiadających na wyzwania z Polski i zza granicy,
- Zderzenie w formule dialogu ze sobą oczekiwań i poglądów urzędników z interesariuszami: ekspertami ds. rozwoju miast, przedsiębiorcami,
- Analizę rezultatów powyższych działań i popularyzację ich wśród urzędników samorządowych i interesariuszy miasta.
W miesiącach wrzesień-październik 2015 r. do miast w Polsce zostanie wystosowane zaproszenie do ankiety badawczej "Miasto świadome". Serdecznie zachęcamy już teraz do udziału w badaniu!
Zapraszamy do kontaktu
w celu uzyskania informacji
o szczegółach programu:
KAZIMIERZ ŻUREK
kz@keryxgroup.com
+48 883770956
The Keryx Group (www.keryxgroup.com) to firma doradcza założona w 2010 r. zajmująca się działaniem na rzecz rozwoju Inteligentnych Miast oraz innowacyjnej gospodarki. Współpracujemy z firmami, administracją publiczną, parkami technologicznymi i ośrodkami akademickimi nad tworzeniem lepszych warunków do rozwoju miast w pięciu obszarach: energia, mobilność, infrastrutkura, ICT oraz bezpieczeństwo.