Prezydent Łodzi wiceprzewodniczącą CLRAE
Podczas 29. Sesji Plenarnej Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Europy (CLRAE), która odbyła się w Strasbourgu 20-22 października 2015 r., prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska, została wybrana wiceprzewodniczącą Izby Władz Lokalnych Kongresu.
2a6b231bf7fcc27f6cc703619a07fbc9d1d15d8d.jpg

 

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska wiceprzewodniczącą CLRAE

Podczas 29. Sesji Plenarnej Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Europy (CLRAE), która odbyła się w Strasbourgu w dniach 20-22 października 2015 r., prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, została wybrana wiceprzewodniczącą Izby Władz Lokalnych Kongresu. Przewodniczącym Kongresu jest Jean-Claud Frecon z Francji.

Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych Europy (Congress of Local and Regional Authorities)  jest organem doradczym Komitetu Ministrów, reprezentującym władze lokalne i regionalne państw Rady Europy. Składa się z dwóch izb: Izby Władz Lokalnych i Izby Regionów. Pracom przewodzi wybierany co dwa lata przewodniczący. Wybierają go na przemian obie izby.

Poprzednią wiceprzewodniczącą Izby Władz Lokalnych była Jolanta Barska, burmistrz Nysy. Wcześniej Polskę we władzach Kongresu reprezentował Leon Kieres, który w 1995 został wybrany na wiceprzewodniczącego Izby Regionów Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych RE.

Obecnie Kongres liczy 648 członków - 324 przedstawicieli państw członkowskich oraz ich 324 zastępców. Liczba mandatów dla każdego państwa członkowskiego Rady Europy jest taka sama jak w Zgromadzeniu Parlamentarnym. Na Polskę przypada 12 miejsc (i 12 miejsc dla zastępców członków). Reprezentanci danego państwa muszą posiadać mandat pochodzący z wyborów regionalnych lub lokalnych.

Główną rolą Kongresu jest promocja demokracji lokalnej i regionalnej oraz wzmacnianie znaczenia samorządu terytorialnego. Szczególną uwagę przykłada do realizacji zasad zapisanych w Europejskiej Karcie Samorządu Lokalnego. Kongres zachęca także do decentralizacji i regionalizacji oraz współpracy transgranicznej między regionami i miastami państw członkowskich. Kongres zapewnia udział władz lokalnych i regionalnych w pracach Rady Europy. Najważniejszym zadaniem Kongresu jest ocena sytuacji demokracji lokalnej w państwach członkowskich. Przeprowadza w tym celu regularne wizyty monitorujące stan realizacji założeń Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego. Prowadzi też konstruktywny dialog z rządami członkowskimi i zachęca je do szerszego zaangażowania władz lokalnych i regionalnych w proces decyzyjny. Kongres ocenia również przestrzeganie zasady subsydiarności.