
Polsko-niemieckie spotkanie w Rybniku
Przed otwarciem Kongresu 29 września br. odbyło się spotkanie polskich i niemieckich uczestników, które było poświęcone prezentacji interaktywnych Map Polsko-Niemieckich.
To wspólny projekt Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży i Związku Miast Polskich.
Uczestników spotkania powitał Janusz Marszałek, polski współprzewodniczący Polsko-Niemieckiej Grupy Roboczej. O wadze relacji między naszymi krajami mówił także Wolfgang Schuster, Przewodniczący CEMR i nadburmistrz Stuttgartu.
O genezie projektu opowiedział Paul-Richard Gromnitza z Fundacji Współpracy-Polsko Niemieckiej (FWPN). Pierwsza interaktywna mapa polsko-niemiecka uruchomiona została w styczniu 2010 i jest internetowym projektem Fundacji. Zgromadzono na niej ponad 350 najważniejszych organizacji i instytucji znajdujących się na terenie Polski i Niemiec, mających charakter polsko-niemiecki i międzynarodowy. Dwujęzyczna interaktywna mapa służy do szybkiego wyszukiwania przydatnych informacji o instytucjach i projektach w Polsce lub w Niemczech.
Po uruchomieniu Mapy oczywistym stało się, że brakuje dwóch bardzo istotnych zestawów informacji o współpracy polsko-niemieckiej – działań na poziomie młodzieży oraz relacji samorządowych – mówił P.-R. Gromnitza. Dlatego FWPN znalazła partnerów do kolejnych elementów projektu. We współpracy z Polsko-Niemiecką Współpracą Młodzieży powstaje „Interaktywna mapa polsko-niemieckich partnerstw młodzieży”, a obszar aktywności samorządów prezentować będzie „Interaktywna mapa polsko-niemieckich partnerstw samorządowych” przygotowywana przez Związek Miast Polskich. Krótkie informacje o tych realizowanych projektach przedstawili uczestnikom spotkania Paweł Moras, Dyrektor Zarządzający Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży i Alicja Stachowiak, specjalista ds. współpracy z zagranicą w biurze ZMP. Mapa młodzieży uruchomiona zostanie w październiku b.r., a mapa samorządowa w grudniu.
Więcej informacji www.mapy-polsko-niemieckie.info
Alicja Stachowiak