Panel ekspertów na temat polityki prorodzinnej
11 marca br. prezes ZMP, Ryszard Grobelny wziął udział w panelu ekspertów pt. "Koordynacja polityki rodzinnej w Polsce" w Warszawie, zorganizowanym w związku z kontrolą NIK.
558505f19f8f1cf57edfacf17884521bc0f2b54e.jpg

Panel ekspertów na temat polityki prorodzinnej

11 marca br. prezes ZMP, Ryszard Grobelny wziął udział w panelu ekspertów pt. "Koordynacja polityki rodzinnej w Polsce" w Warszawie zorganizowanym w związku z kontrolą NIK. 

Panel zorganizowany przez Najwyższą Izbę Kontroli dotyczył koordynacji polityki prorodzinnej. Jego celem było zapoznanie się z opiniami ekspertów oraz przeprowadzenie dyskusji na temat  najważniejszych problemów polityki prorodzinnej. Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni przedstawiciele: instytucji naukowych, Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji pozarządowych.

Uczestnicy stwierdzili, że polityka prorodzinna powinna być wyznaczana centralnie, ale kluczowymi podmiotami powinny być samorządy i organizacje pozarządowe. Nie można jej postrzegać wyłącznie z punktu widzenia wydatków, ale przede wszystkim jako inwestycję w ludzi. Coraz więcej samorządów wprowadza samorządowe karty rodziny wielodzietnej. 

Samorząd jest realizatorem większości elementów polityki prorodzinnej i na tym szczeblu, w związku z tym, są najbardziej widoczne problemy. Szczególnie w kwestii edukacji i pomocy społecznej.  System edukacji jest zbyt sztywny, przeregulowany i przez to drogi i nieracjonalny. Mamy przez to drogie przedszkola i jeszcze droższe żłobki.

Opieka w szkołach jest niewystarczająca, system nie działa (np. wakacje), istotnym problemem jest słaby poziom świetlic szkolnych. Powodem jest niedofinansowanie wynikające z systemu, który jest nieracjonalny. 

Karty rodzin wielodzietnych, choć są istotnym elementem, to mają wymiar promocyjny, bardziej psychologiczny niż realny.

Kluczowym czynnikiem w zakresie polityki prorodzinnej jest wydajny i elastyczny rynek pracy. 

(PA)