Kongres Miast Polskich - Miasta dla rozwoju
W Wejherowie odbył się Kongres Miast Polskich. To już dwunaste takie spotkanie przedstawicieli miast organizowane co roku przez Związek Miast Polskich. „Miasta dla rozwoju” – to hasło tegorocznego Kongresu.
bf6b005d5dfb0acd9b3dcbb5af52360ed717b9fd.jpg

Kongres Miast Polskich

Miasta dla rozwoju

 

W Wejherowie odbywa się Kongres Miast Polskich. To już dwunaste takie spotkanie przedstawicieli miast organizowane co roku przez Związek Miast Polskich. „Miasta dla rozwoju” – to hasło tegorocznego Kongresu.

Tegoroczne obrady Kongresu odbywają się w dwóch zasadniczych blokach tematycznych. Pierwszego dnia uczestnicy spotkania dyskutowali na temat rozwoju miast. Swoje strategie dla rozwoju gospodarczego zaprezentowały Śrem, Wyszków i Niepołomice. Konkluzja, jaka wyniknęła z tych prezentacji, mówiła o tym, że miasta polskie powinny w większym stopniu kreować rozwój gospodarczy w tym poprzez aktywną gospodarkę nieruchomościami. Z przytoczonych podczas Kongresu danych wynika, że wśród miast na prawach powiatu średnio 30% ich powierzchni jest własnością komunalną.   

W Wejherowie zaprezentowany został projekt Polskie Miasto Przyszłości – czyli otwarta platforma inteligentnych rozwiązań dla miast. To innowacyjny i unikalny projekt na rzecz rozwoju i zwiększenia konkurencyjności polskich miast dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii. Zakłada stworzenie otwartej platformy rozwiązań dla miast. Projekt powstał z inicjatywy firmy Cisco Systems Poland, która zaprosiła do udziału w nim partnerów – światowych  liderów rynku w swoich branżach – oferujących komplementarne wobec siebie rozwiązania w trzech kluczowych dla inteligentnego miasta obszarach: bezpieczeństwo, transport, komunikacja i inteligentne systemy oświetlenia, edukacja oraz kontakt z mieszkańcami. Rozwiązania zgromadzone w ramach tej otwartej platformy są skierowane do kadry zarządzającej w polskich miastach. Ponadto Cisco wraz z partnerami oferuje mechanizmy finansowe umożliwiające miastom wybór optymalnego sposobu finansowania wdrożenia proponowanych rozwiązań .

Podczas debaty na temat planowania przestrzennego ogłoszone zostały wyniki I Ogólnopolskiego Konkursu Miast „Lider zrównoważonego gospodarowania przestrzenią”, do którego swoje dokumenty planistyczne zgłosiło 26 miast. Konkurs został zrealizowany wspólnie przez Instytut Gospodarki Przestrzennej i Rozwoju Miast i Związek Mast Polskich. To nowatorskie przedsięwzięcie, ponieważ  w skali kraju nikt jeszcze nie badał miast pod katem logistyki planowania i prowadzonej polityki rozwoju przestrzennego, zgodnych z paradygmatem  zrównoważonego gospodarowania przestrzenią.

W pierwszej edycji konkursu zostały wyłonione i uhonorowane te samorządy, które  w sposób mądry i zrównoważony gospodarują przestrzenią, przez co zwiększają swoją atrakcyjność dla inwestorów oraz racjonalnie podnoszą standard życia mieszkańców.

Konkurs w zamyśle organizatorów miał być ponadto okazją do prezentacji dobrych praktyk i ciekawych rozwiązań dotyczących metod planowania rozwoju przestrzennego, wypracowanych przez różne samorządy.

W finale konkursu znalazły się następujące samorządy:

Miasta wojewódzkie: Gdańsk, Poznań, Toruń

Inne miasta na prawach powiatu: Gliwice, Jastrzębie-Zdrój, Legnica, Przemyśl, Wałbrzych

Miasta powiatowe: Bolesławiec, Chojnice, Głogów, Inowrocław, Krasnystaw, Lubliniec, Namysłów, Płońsk, Przasnysz, Puławy, Sieradz, Turek, Zduńska Wola

Gminy miejskie: Dęblin, Kobyłka, Konstantynów Łódzki

Gminy miejsko-wiejskie: Dąbie.

 

Laureatami I edycji Ogólnopolskiego Konkursu Miast „Lider zrównoważonego gospodarowania przestrzenią” zostały:

Bolesławiec, Gdańsk, Gliwice, Kobyłka, Legnica, Poznań, Toruń i Turek.

Nagrodę specjalną Grand Prix odebrały Gliwice.

Więcej na temat konkursu i nagrodzonych rozwiązań wkrótce w „Samorządzie Miejskim’.

 

Drugiego dnia Kongresu obrady toczą się pod hasłem „Miasta i wolność”. Samorządowcy podsumowują doświadczenia i efekty funkcjonowania Rzeczpospolitej samorządnej w minionych 25 latach.   

Podczas spotkania w Wejherowie przedstawiciele miast podnoszą zwłaszcza kwestię samodzielności w zadaniach własnych. Związek Miast Polskich od wielu lat podkreśla, że wiele aktów prawnych – ustaw i rozporządzeń – drastycznie ingeruje w samodzielność JST w zakresie tych zadań. Zdaniem ZMP, przepisy powinny określić ramy prawne, w których samorządy realizują swoje zadania własne, a tymczasem regulują często bardzo drobne szczegóły, przesądzając o sposobie wykonywania tych zadań.

 Podczas debaty na temat „Kultura w miastach” uczestnicy Kongresu rozmawiają o oddziaływaniu festiwali na polskie miasta. I wreszcie dyskusja toczyć się będzie wokół zagadnień związanych z samodzielnością w zakresie zadań własnych. Zaprezentowane zostaną projekty ustaw deregulacyjnych.

Kongres odbywa się po raz dwunasty. Jest organizowany od 2003 roku, kiedy to zastąpił jesienne spotkania Zgromadzenia Ogólnego Związku Miast Polskich. Obfitowały one zwykle w debaty o sytuacji polskich miast w różnych dziedzinach ich życia. Obecnie – po zmianie formuły - debaty odbywają się w znacznie poszerzonym składzie: nie tylko w gronie delegatów miast do Związku Miast Polskich, ale także np. członków Komisji roboczych Związku oraz ekspertów.

Szeroka relacja z XII Kongresu Miast Polskich w Samorządzie Miejskim nr 8 (210).

(epe)

Załączniki:
Broszura kongresowa
Program
Wnioski z konkursu-Lider zrównoważonego gospodarowania przestrzenią