
Współdecydowanie. Moda czy nowoczesna samorządność?
Fundacja Fundusz Współpracy wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju oraz partnerami projektu „Decydujmy razem” serdecznie zapraszają do udziału w konferencji pt. „Współdecydowanie. Moda czy nowoczesna samorządność?”
Warszawa 24-25 czerwca 2014, Hotel Novotel Centrum.
< http://www.youtube.com/watch?v=mRF8pIJW6HQ >
Spotkanie, nad którym patronat honorowy objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, będzie okazją do podsumowania blisko 5 lat wdrażania partycypacji publicznej oraz testowania różnych metod angażowania mieszkańców do współpracy, dialogu i wspólnego podejmowania decyzji.
– Nasza konferencja wpisuje się w czerwcowe obchody rocznicy pierwszych wolnych wyborów w Polsce – przypomina Daniel Prędkopowicz z Fundacji Fundusz Współpracy, organizator konferencji.
– Dzisiaj świętujemy 25 lat wolności, demokracji i samorządności, ale rok 2014 to również 15 rocznica wprowadzenia trójstopniowego podziału terytorialnego na gminy, powiaty i województwa oraz 5 lat realizacji projektu „Decydujmy razem” – dodaje.
Wydarzenie, podsumowujące realizację projektu „Decydujmy razem”, skierowane jest do osób, które aktywnie uczestniczyły w działaniach projektowych, ale także wszystkich tych, którzy zajmują się tematyką dialogu, współdecydowania i konsultacji. Przede wszystkim do osób mających wiedzę i doświadczenie w realizacji różnego rodzaju procesów partycypacyjnych, chcących poznać produkty i rezultaty projektu, potrzebujących inspiracji do nowych działań lub pragnący po prostu porozmawiać o przyszłości demokracji w Polsce.
– Współdecydowanie, partycypacja publiczna, prawdziwy rozwój demokracji to jest proces permanentny, więc my dzisiaj nie kończymy tej pracy. Będziemy pracować w sposób ciągły, aby kolejnych obywateli włączać do podejmowania decyzji – zauważa Paweł Orłowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.
Pierwszy dzień konferencji (24.06) przeznaczony jest wyłącznie dla uczestników projektu „Decydujmy razem”. Udział w spotkaniu wezmą przedstawiciele 108 samorządów realizujących projekt na swoim terenie, m.in. wójtowie, burmistrzowie, starostowie oraz animatorzy partycypacji publicznej. Wspólnie z partnerami projektu dokonają podsumowania 5 lat wdrażania działań. Zaprezentowane zostaną wyniki przeprowadzonych ewaluacji testowanych modeli wdrażania partycypacji publicznej – ścieżki Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL oraz Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Przedstawione zostaną rekomendacje odnośnie obu metod na przyszłość, a także wyniki badań terenowych przeprowadzonych przez Instytut Spraw Publicznych.
Drugi dzień konferencji (25.06) jest otwarty dla wszystkich, dla których partycypacja ma znaczenie. Podczas zaplanowanych paneli podzielimy się z gośćmi naszym doświadczeniem. Zaproszeni teoretycy i praktycy szukać będą wspólnie odpowiedzi na pytania: Czy partycypacja publiczna zadomowiła się w polskich samorządach? Czego dowiedzieliśmy się o niej dzięki projektowi „Decydujmy razem”? Jak widzimy przyszłość partycypacji w naszym kraju? Zaprezentujemy także efekty pracy nad systemem wsparcia partycypacji publicznej w Polsce.
Uzupełnieniem debat i dyskusji będzie możliwość zwiedzania stoisk prezentujących doświadczenia uczestników projektu – samorządów, a także produkty wypracowane w trakcie realizacji działań projektowych, m.in. licznik partycypacji publicznej, bazę dobrych praktyk, kanon lokalnych konsultacji społecznych, multistoisko z grą Partytura, publikacje itp.
„Decydujmy razem” to projekt, którego celem jest upowszechnienie idei i modelu partycypacji w społecznościach lokalnych, dostarczenie społecznościom i władzom lokalnym narzędzi monitorowania i oceny stanu partycypacji, opracowanie i przygotowanie wdrożenia ogólnopolskiego systemu jej wspierania, a w rezultacie włączenia do prawnego systemu wykonywania zadań samorządów i administracji lokalnej.
W ramach projektu m.in.
- zaangażowano bezpośrednio 108 gmin i powiatów, na terenie których testowane dwie metody wdrażania partycypacji publicznej,
- blisko 10.000 mieszkańców wzięło udział w warsztatach i seminariach, podczas których wypracowano programy i strategie lokalne.
- podczas 47 warsztatów, 13 wizyt studyjnych krajowych oraz 3 zagranicznych przygotowano do wdrażania partycypacji 600 osób z blisko 300 samorządów,
- przeprowadzono pierwsze w Polsce badania stanu partycypacji publicznej,
- zdiagnozowano i opisano 60 dobrych praktyk,
- wydano 50 publikacji w łącznym nakładzie ponad 120.000 egzemplarzy.
- powstał Kanon lokalnych konsultacji społecznych pozytywnie zaopiniowany przez związki samorządowe i Kancelarię Prezydenta RP.
Do udziału w Konferencji zapraszamy zarówno przedstawicieli administracji (samorządowej, rządowej), jak i organizacji pozarządowych, a także osoby z innych pozycji wspierające partycypację obywatelską – miejskich aktywistów, dziennikarzy zainteresowanych tą tematyką, akademików czy przedstawicieli firm, którzy np. przy okazji realizowanych przez siebie inwestycji prowadzą konsultacje z lokalną społecznością. Zapraszamy osoby zarówno z miast, jak i mniejszych ośrodków i gmin wiejskich lub wiejsko-miejskich.
Szczegółowy program oraz Formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie
www.decydujmyrazem.pl/konferencja2014
Serdecznie zapraszamy!
Kontakt:
Daniel Prędkopowicz
Fundacja Fundusz Współpracy
tel. 22 450 98 72
dpredkopowicz@cofund.org.pl