
Komunikat z posiedzenia Zarządu ZMP w Wejherowie
Podczas posiedzenia Zarządu ZMP w Wejherowie 25 września br. pozytywnie zaopiniowano projekt dotyczący współfinansowania przebudowy dróg powiatowych i gminnych ze środków budżetu państwa z rozszerzeniem katalogu na remonty.
Dyskusję wzbudził projekt Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju dotyczący ustawy o zmianie ustawy o dochodach JST, który przewiduje wprowadzenie mechanizmu rozdysponowania środków budżetowych, przy jednoczesnym ograniczaniu dotychczasowego mechanizmu wydatków budżetowych, tj. Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Projekt zakłada dofinansowanie budowy lub przebudowy dróg gminnych i powiatowych oraz budowy lub przebudowy skrzyżowań dróg gminnych i powiatowych z drogami krajowymi, realizowanych przez JST, zgodnie z art. 25 ustawy o drogach publicznych. Zadania te będą współfinansowane ze środków budżetu państwa w wysokości 50%. Z projektu wykreślono remonty dróg, a dotychczas możliwość ubiegania się o dotację dotyczyła zarówno inwestycji, jak i remontów. I to wzbudziło największe kontrowersje wśród przedstawicieli szczególnie mniejszych miast. Zwracano uwagę, że remonty są ważne i nie jest to wcale zwykłe „łatanie dziur”, ale warto ustalić kryteria dotyczące ich zakresu. Ostatecznie pozytywnie zaopiniowano ten projekt z uwzględnieniem remontów. Zaproponowano także rozszerzenie katalogu poprzez włączenie budowy lub przebudowy skrzyżowań dróg gminnych i powiatowych z drogami wojewódzkimi. Ustalono też, że zadanie to powinno leżeć w gestii ministerstwa właściwego do spraw rozwoju, a nie MAiC.
Pozytywnie zaopiniowano również projekt ustawy o zmianie ustawy o referendum lokalnym (Komisyjny – KST i Polityki Regionalnej), który ma charakter porządkujący i stanowi, że referendum lokalne przeprowadza się w stałych obwodach glosowania utworzonych w celu przeprowadzenia wyborów do organów stanowiących JST, jak to jest zapisane w Kodeksie Wyborczym. Taki obowiązkowy zapis ułatwi osobom uprawnionym do głosowania udział w wyborach. Projekt wpływa na budżet gmin, ale w sposób niewielki (1500 zł).
Akceptację uzyskał projekt ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych (poselski, druk nr 2718). Proponowane zmiany mają dać możliwość większego zadłużania się. Zawierają takie szczegółowe zapisy jak: wyłączenie z podstawy naliczenia dopuszczalnego wskaźnika zadłużenia wydatków na spłatę odsetek i dyskonta oraz spłatę udzielonych poręczeń, wyłączenie ze spłat zadłużenia spłat wynikających z zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego w celu restrukturyzacji zadłużenia, odniesienie wskaźnika obsługi zadłużenia (spłaty rat i odsetek) do dochodów bieżących, a nie dochodów ogółem, czy obniżenie progu dofinansowania projektów unijnych z 60 do 30%, co powoduje wyłączenie zaciągniętych zobowiązań z limitu zadłużenia. Zgłoszono jednak jedną rozbieżność do wyjaśnienia dotyczącą wzoru uzależnienia wskaźnika od dochodów własnych (dochody bieżące we wzorze, w uzasadnieniu dochody własne).
Bez uwag przyjęto projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw (rządowy) oraz rozporządzenia MZ w sprawach: określenia wzoru wniosków o zwrot kosztów świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych poza granicami kraju, ustalenia wykazu świadczeń opieki zdrowotnej wymagających uprzedniej zgody dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ, wydawania zgody na uzyskanie świadczeń opieki zdrowotnej poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu.
Negatywną opinię otrzymał natomiast projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks wyborczy (PiS), który przewiduje m.in. zmiany dotyczące ułatwienia dostępności lokali wyborczych wyborcom oraz zmiany warunków technicznych tych lokali, takich jak umożliwienie dźwiękowej i filmowej rejestracji procedur wyborczych, przejrzysta urna oraz warunki zapewniające izolację fizyczną od innych głosujących, zmiany dotyczące dostępu do protokółów wyborczych. W opinii Ryszarda Brejzy, prezydenta Inowrocławia, zwiększy to koszty realizacji tego zadania, które spoczywa na JST, i wiele zapisów będzie trudnych do wykonania w praktyce (brakuje szczegółów dotyczących jakości, rozdzielczości, umieszczenia kamer itp.) i sprzecznych z innymi ustawami. Andrzej Dziuba, prezydent Tychów, stwierdził ponadto, że dotychczasowe przepisy przy odpowiednim ich stosowaniu zapewniają wystarczającą ochronę. Negatywną ocenę otrzymał też projekt ustawy o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym (obywatelski, druk 2699). Wskazywano, że nie jest to potrzebne rozwiązanie, a niesie ze sobą olbrzymie koszty.
Nie uzyskał akceptacji członków Zarządu ZMP projekt ustawy o zawieszeniu wpłat niektórych pożyczek i kredytów, zaciągniętych w związku z prowadzeniem gospodarstwa rolnego (PiS). Podkreślano, że projekt jest zły (samorząd nie może podejmować decyzji, powinny to być negocjacje między bankiem a rolnikiem), ale nikt nie kwestionuje problemu. W opinii samorządowców z miast konieczne jest podjęcie działań pomagających poszkodowanym i rząd powinien przygotować takie rozwiązania.
W trakcie spotkania Zarządu poruszono również kwestie kontroli NIK-u w samorządach. Zwracano uwagę na tworzenie przez inspektorów nowego prawa, niskie kompetencje kontrolujących, którzy nie mają pojęcia o przedmiocie kontroli i paraliżują pracę urzędników. Ustalono, że tą sprawą zajmie się specjalny zespół roboczy.
Joanna Proniewicz