Komunikat z posiedzenia Zarządu ZMP w Serocku
Zarząd ZMP podjął stanowisko w sprawie nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w którym opowiedziano się za szybką ścieżką legislacyjną dla przepisu umożliwiającego stosowanie zamówień wewnętrznych in-house na odbiór odpadów.
be0a690948337dc8a8a28ed5edd6b3c66adbd58e.jpg

Komunikat z posiedzenia Zarządu ZMP w Serocku

Podczas posiedzenia w Serocku 31 sierpnia br. Zarząd ZMP podjął stanowisko w sprawie nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w którym opowiedziano się za szybką ścieżką legislacyjną dla przepisu umożliwiającego stosowanie zamówień wewnętrznych „in-house” na odbiór odpadów.

Dyrektor Biura ZMP, Andrzej Porawski, przypomniał, że tzw. ustawa „śmieciowa” nie została przyjęta w wersji postulowanej przez samorządy, chociaż udało się wywalczyć większość postulowanych od wielu lat zmian, m.in. konieczność przekazania gminom realnego władztwa nad odpadami komunalnymi (np. wniosek XXIX ZO ZMP w Jeleniej Górze z 2008 r.). Ustawa ta jest kompromisem między propozycjami samorządowego środowiska a żądaniami firm zajmujących się odbiorem odpadów od mieszkańców, które stosowały ogromne naciski w trakcie prac legislacyjnych. Członkowie Zarządu podkreślali, że zapis dotyczący konieczności organizowania przetargu przez gminę na odbiór odpadów, w sytuacji gdy gmina posiada własny podmiot, może doprowadzić do wyeliminowane jego z rynku. „Nasze firmy nie mogą konkurować z zagranicznymi podmiotami” – mówiono. To budzi niepokój i jest problem dla wielu gmin w Polsce. W stanowisku argumentowano, że samorząd był budowany na podstawie jednego systemu i zamówienia „in-house” powinny być także stosowane w gospodarce odpadami (wg KE możliwe jest zlecenie wewnętrzne). Zwracano uwagę, że ustawa jest słabo merytorycznie przygotowana i, również zdaniem ekspertów, wymaga nowelizacji jeszcze kilku artykułów. Wątpliwości budzi sposób weryfikowania płatników oraz pobór opłaty (faktura VAT z zerowym VAT-em).

Drugim ważnym tematem była oświata. Dyrektor Biura ZMP przedstawił roboczy projekt samorządowy zmian w ustawie o systemie oświaty i ustawie Karcie nauczyciela (dostępny na www.zmp.poznan.pl). Nowelizacja, pod która mają się podpisać 27 września br. w Warszawie uczestnicy Samorządowego Kongresu Oświaty, wprowadza m.in. zniesienie limitu liczby uczniów w szkołach przekazywanych do prowadzenia innym podmiotom, umożliwienie łączenia w zespoły (w tym szkół tego samego typu), uelastycznienie zasad tworzenia (w tym umożliwienie łączenia) obwodów szkolnych, ustalenie, że KN obejmuje nauczycieli prowadzących bezpośrednio proces dydaktyczny (podstawa programowa) z dziećmi (nauczyciele przedmiotowi), rezygnację z dodatków: wiejskiego i mieszkaniowego, nowe zasady udzielania urlopu dla poratowania zdrowia (orzeka zespół, finansuje ZUS), likwidację niekonstytucyjnego art. 30a KN, zmianę składu komisji konkursowej na dyrektora szkoły, nowe pensum - 40-godzinny tydzień pracy, w tym wyższe pensum dydaktyczne (20 godziny lekcyjne, zasady rozliczania w gestii gminy), zmianę wymiaru urlopu dla nauczycieli w szkołach (40 dni robocze).

Podczas dyskusji członkowie Zarządu zaproponowali jeszcze zniesienie tzw. mianowania i ujednolicenie sposobu zatrudniania, gdyż tylko to może przynieść poprawę jakości nauczania w szkole. Obecny system uniemożliwia bowiem młodym ludziom dostęp do zawodu. Zwracano uwagę na konieczność wydłużenia okresu, w którym nauczyciel może zdobywać kolejne stopnie  awansu zawodowego, a także postulowano wprowadzenie mechanizmów weryfikujących umiejętności nauczycieli, którzy osiągnęli już najwyższy stopień awansu. Dotychczasowy system nie motywuje do takiego podnoszenia kwalifikacji. Bogdan Bieniek, wiceprezydent Mielca zaproponował konkretną poprawkę w projekcie ustawy Karta Nauczyciela w art. 70a. ust. 1. „W budżetach organów prowadzących szkoły wyodrębnia się środki na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli z uwzględnieniem doradztwa metodycznego - w wysokości do 1% planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe nauczycieli, z zastrzeżeniem ust. 2.”

         Marek Miros, wiceprezes ZMP, burmistrz Gołdapi zaproponował wystąpienie do KWRiST o pilne powołanie nowego zespołu zajmującego się drogami lokalnymi. Członkowie Zarządu podjęli też stanowisko w sprawie stworzenia systemu finansowania dróg lokalnych, który może być powiązany z akcyzą do paliw. Podjęto również decyzję o ustanowieniu nowej komisji problemowej ZMP dotyczącej transportu (opiekunem jej z ramienia Zarządu został Stanisław Szwabski, przewodniczący RM w Gdyni), która ma być wyodrębniona z dotychczasowej Komisji Gospodarki Komunalnej. Zdaniem prezydentów i burmistrzów, należy wzmocnić program „schetynówek”, przy czym propozycja zwiększenia poziomu finansowania do 50% powinna być związana ze zwiększeniem puli środków, gdyż w przeciwnym razie kolejka oczekujących będzie się wydłużać, co nie jest korzystne dla samorządów.

Nie zaopiniowano projektu ustawy o działalności spółdzielni mieszkaniowych (SLD). Negatywnie ustosunkowano się do projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz ustawy – Prawo o aktach stanu cywilnego (Ruch Palikowa - nowa forma – rozwiązanie małżeństwa, rozwód bez winy).

Pozytywną opinię uzyskał projekt ustawy o zmianie ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Kodeks wyborczy (druk nr 603, senacki - w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców obecnie na mocy nowych przepisów powinny odbywać się wybory większościowe, natomiast w kadencji 2010-2014 przy wygaśnięciu mandatów mają obowiązywać wciąż stare, dotychczasowe przepisy).

Bez uwag przyjęto też projekty: rozporządzenia MZ w sprawie sposobu organizacji obsługi bibliotecznej w podmiotach leczniczych, rozporządzenia MEN w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych, rozporządzenia MEN w sprawie organizacji kształcenia oraz warunków i form realizowania specjalnych działań opiekuńczo wychowawczych w szkołach specjalnych zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej, rozporządzenia MEN w sprawie warunków i sposobu organizowania zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim, a także rozporządzenia MTBiGM w sprawie wsparcia finansowego inwestycji na lotniskach.

W trakcie posiedzenia rozmawiano na temat kampanii „Stawka większa niż 8 mld”. Konieczna jest większa mobilizacja miast przy zbieraniu poparcia dla projektu, gdyż tylko zdobycie 250 tys. podpisów może być wyraźnym sygnałem dla rządu, że problem wymaga zaproponowania konkretnego rozwiązania. - Bez osobistego zaangażowania samorządowców, akcja spali na panewce – mówił Marek Miros, burmistrz Gołdapi (w mieście tym zebrano ponad 750 podpisów). - To najważniejsza inicjatywa samorządowa, którą możemy przeprowadzić z sukcesem, inaczej będziemy się tylko spotykać i narzekać. Dobrym pomysłem jest zmobilizowanie radnych do zbierania podpisów oraz umieszczenie na stronach miejskich edukacyjnego filmu animowanego ze strony www.stawka8mld.pl. Podpisy można zbierać także wśród urzędników magistratów. 

W spotkaniu Zarządu ZMP w Serocku wzięli też udział przedstawiciele Zarządu Krajowej Reprezentacji samorządowych Kolegiów Odwoławczych - prezesi SKO z Białej Podlaskiej, Gorzowa, Słupska i Torunia, którzy ustosunkowali się do propozycji zmian w postępowaniu sądowo-administracyjnym. Zdaniem Ryszarda Grobelnego, prezesa ZMP, SKO są niezależne od JST, gdyż stanowią element administracji państwowej; dlatego samorządy interesuje głównie ich sprawność. Można jednak pomyśleć o powrocie do początków, czyli zależności SKO od samorządów. Obecnie istnieje wiele konfliktów na linii samorząd a SKO, np. dotyczących swobody interpretacyjnej w planowaniu przestrzennym. Samorządy są zwolennikami mechanizmu kasacji, bo daje większe bezpieczeństwo. Ustalono, że ZMP będzie opiniował propozycje zmian przygotowanych przez Zarządu Krajowej Reprezentacji samorządowych Kolegiów Odwoławczych, ponieważ pewne elementy ustrojowe SKO warto zmienić.

         W poczet miast członkowskich ZMP przyjęto Ozorków.

 

Joanna Proniewicz

Załączniki:
Pismo do Premiera w sprawie ustawy śmieciowej