IV Kongres Ruchów Miejskich
W dniach od 18 do 20 września 2015 r. w Gorzowie Wlkp. odbędzie się IV Kongres Ruchów Miejskich.Do udziału w przedsięwzięciu, które ma zmieniać rzeczywistość polskich miast, zaproszeni są w tym roku nie tylko działacze, aktywiści...

W dniach od 18 do 20 września 2015 r. w Gorzowie Wlkp. odbędzie się  IV Kongres Ruchów Miejskich.
Do udziału w przedsięwzięciu, które ma zmieniać rzeczywistość polskich miast, zaproszeni są w tym roku nie tylko działacze, aktywiści, przedstawiciele organizacji pozarządowych, eksperci, badacze, ale także urzędnicy, politycy, samorządowcy i dziennikarze.

1. CZYM JEST KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH

KRM to ogólnopolskie forum miejskich aktywistów i działaczy lokalnych z całego kraju.
W ciągu ostatnich kilku lat w większości polskich miast zaczęły aktywizować się oddolne grupy mieszkańców, chcących odgrywać istotną rolę w współtworzeniu miasta. Wiele z tych organizacji stało się już ważnym podmiotem w odbywającej się lokalnej debacie publicznej. Niejednokrotnie okazało się jednak, iż działanie lokalne jest niewystarczające by efektywnie rozwiązać istotne dla miast problemy – stąd 4 lata temu pojawiła się potrzeba powołania Kongresu Ruchów Miejskich w celu współdziałania oddolnych, lokalnych, obywatelskich ruchów miejskich na płaszczyźnie ogólnokrajowej. 

W polskich miastach (a to motor rozwoju kraju) od lat narastają zasadnicze problemy, hamujące ich rozwój i obniżające jakość życia mieszkańców. 
Problemy, którymi zajmuje się KRM, to m.in
- brak partycypacji mieszkańców, 
- chaos przestrzenny, 
- zapaść transportu miejskiego, mieszkalnictwa, 
- gentryfikacja zamiast rewitalizacji miast, 
- problemy metropolizacji, 
- kryzys finansów, 
- zmniejszająca się pula środków na politykę społeczną i kulturę.

Miejsca poprzednich edycji Kongresów to: Poznań, Łodź, Białystok; w tym roku zapraszamy do Gorzowa Wlkp.. Kongres jest przedsięwzięciem nie związanym z partiami politycznymi, biznesem czy kościołami. Jest porozumieniem mieszkańców miast o różnych poglądach politycznych i światopoglądowych. Tym, co łączy członków KRM, to MIASTOPOGLĄD. 

Miasta potrzebują mądrej, dalekowzrocznej polityki miejskiej i dobrego prawa, wspierającego ich zrównoważony i sprawiedliwy rozwój, demokrację miejską i społeczeństwo obywatelskie.

Dlatego I KRM wypracował 9TEZ MIEJSKICHktóre wytyczają kierunki działań. 

2. IV KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH W GORZOWIE WLKP., 18-20 WRZEŚNIA 2015.

Gospodarz Kongresu

Gospodarzem ogólnopolskiego forum w tym roku stanie się Gorzów Wielkopolski, miasto-symbol, gdzie w wyborach samorządowych, pierwszy raz w historii Polski prezydentem został kandydat reprezentujący ruchy miejskie, a do Rady Miasta weszło 7 działaczy ruchu Ludzie dla Miasta (główny organizator IV KRM).

IV KRM w Gorzowie Wlkp.

będzie przestrzenią wspólnej debaty nie tylko przedstawicieli ruchów miejskich, ale także urzędników, samorządowców, polityków, ekspertów, badaczy; przestrzenią wspólnego i świadomego działania, którego celem ma być współpraca dla tworzenia i realizacji mądrej polityki miejskiej.
IV KRM
 wypracuje Pakt dla miast – propozycję porozumienia, którego stronami będą mogli być mieszkańcy i mieszkanki, zrzeszające ich organizacje i kandydaci w wyborach do parlamentu. Ideą Paktu będzie podjęcie wspólnego zobowiązania do pracy na rzecz stworzenia ram dla spójnego i odpowiedzialnego działania władz centralnych wobec miast i ich zrównoważonego rozwoju.

Będziemy rozmawiać m.in. o:

- funkcjonowaniu i przeszkodach w rozwoju polskich miast, 
- problemach i wyzwaniach rewitalizacji,
- partycypacji obywatelskiej i stwarzaniu optymalnych warunków dla rozwoju demokracji lokalnej,
- poszerzaniu wpływu mieszkańców na politykę miejską na poziomie lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim.

3. RAMOWY PROGRAM IV KRM W GORZOWIE WLKP.

Dzień I – piątek 18 września 2015 r.

Część I. Obrady wewnętrzne KRM. Do udziału w I części tego dnia Kongresu zaproszeni są uczestnicy i uczestniczki poprzednich KRM oraz działacze rekomendowani przez KRM.
– dyskusja nad kierunkiem rozwoju ruchów miejskich i mechanizmów koordynowania naszego zaangażowania w politykę,
– wypracowanie oficjalnych stanowisk KRM,
– dyskusja o możliwościach realizacji postulatów poprzednich Kongresów,
– podsumowanie tego, w jaki sposób zmieniliśmy politykę miejską w Polsce,
– określenie ram funkcjonowania i wypracowanie formuły działania ruchów miejskich na kolejne lata.
13.00-15.00 – Obrady zamknięte KRM
15.00-15.30 – Przerwa obiadowa
15.30-18.00 – Obrady zamknięte KRM

Część II – otwarta dla wszystkich uczestników IV KRM
19.00 – NCK na KRM: “Kultura średnich miast” – otwarta debata w ramach cyklu Narodowego Centrum Kultury “Kultura samorządowa 25+” .


Dzień II – sobota 19 września 2015 r.

Dzień skoncentrowany na najważniejszych obecnie kwestiach i wyzwaniach związanych z polityką miejską. Program powstaje w sposób partycypacyjny – dokładne tematy debat, paneli i warsztatów opracowane zostaną na podstawie zgłoszeń członków KRM.

Część I 
10.00-12.30 – Prezentacja wyników obrad zamkniętych KRM: wypracowanych stanowisk, planów na rozwój ruchu. Równoległe sesje merytoryczne (sesja plenarna z panelami dyskusyjnymi)
13.00-14.30 – Równoległe sesje merytoryczne (sesja plenarna z panelami dyskusyjnymi,)
14.30-15.30 – Przerwa obiadowa
15.30-17.00 – Równoległe sesje merytoryczne (panele dyskusyjne, warsztataty, podsumowanie prac grup).

Część II
19.00 – NCK na KRM: Wernisaż wystawy “Kultura zmiany”.


Dzień III – niedziela 20 września 2015 r.

Część I
10.00-12.30 – Skaner wyborczy (moderowana dyskusja z zaproszonymi politykami).
Nadchodzące wybory do Sejmu i Senatu to sposobność do podjęcia publicznej dyskusji z politykami na temat problemów miast, w tym: unormowań dot. polityki przestrzennej, transportowej, pozyskania środków na realizację założeń ustawy rewitalizacyjnej, uruchomienia skutecznej polityki wspierania mieszkalnictwa dla średnich i niższych segmentów mieszkańców, rozwoju rynku wynajmu, ochrony zieleni w miastach, poprawy jakości powietrza i kolejnych tematów dotychczas stosunkowo słabo obecnych. Temu ma służyć planowany skaner wyborczy.

 Część II
12.30- 15.00 – Laboratorium Miast: To przestrzeń na inspirację, wymianę wiedzy i doświadczeń, prezentację Waszych pomysłów i rozwiązań. Wybierzemy kilkanaście zaproponowanych przez Was praktyk, metod wprowadzonych w Waszych miastach czy środowiskach, innowacji społecznych, rozwiązań technologicznych lub metodologicznych, inspirujących propozycji możliwych do wdrożenia w innych miastach, narzędzi do wykorzystania w polityce miejskiej, do wzmacniania partycypacji i budowania społeczeństwa obywatelskiego.
Projekty do zaprezentowania na Laboratorium Miast można zgłaszać w formularzu rejestracyjnym.

15.00 – Zakończenie Kongresu


Więcej informacji:

IV KRM: http://kongresruchowmiejskich.pl/o-nas/iv-kongres-ruchow-miejskich/
Rekrutacja: http://kongresruchowmiejskich.pl/zgloszenia-iv-krm/

 

Główny organizator: Ludzie dla Miasta

 

--

IV Kongres Ruchów Miejskich
kongresruchowmiejskich.pl

Facebook IV KRM 

Twitter IV KRM