Gdynia – Radny Gdyni przewodniczącym Grupy EA w Komitecie Regionów
Stanisław Szwabski, radny Rady Miasta Gdyni został wybrany na Przewodniczącego Grupy EA (European Alliance - Przymierze Europejskie) w Komitecie Regionów Unii Europejskiej.
0c5321219173bcba085edffd27ad49d56d830630.jpg

Gdynia – Radny Gdyni przewodniczącym Grup EA w KR

Stanisław Szwabski, radny Rady Miasta Gdyni został wybrany na Przewodniczącego Grupy EA (European  Alliance - Przymierze Europejskie) w Komitecie Regionów Unii Europejskiej.

W trakcie posiedzenia, które odbyło się w Brukseli 4 lutego br, członkowie Grupy EA (Przymierze Europejskie). Komitetu Regionów Unii Europejskiej jednogłośnie wybrali  Stanisława Szwabskiego na Przewodniczącego Grupy. W składzie tej Grupy z polskiej delegacji są również (członkowie): Dariusz Wróbel, burmistrz Opola Lubelskiego, Jerzy Zająkała, wójt gminy Łubianka, Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, Marek Tramś, radny powiatu polkowickiego.

W Komitecie Regionów działa 5 grup politycznych:
European People's Party (EPP), Party of European Socialists (PES), Group of the Alliance of Liberals and Democrats for Europe (ALDE), European Alliance Group (EA), European Conservatives and Reformists Group (ECR) (http://cor.europa.eu/pl/about/Pages/political-groups.aspx)

Przemawiając po dokonanym wyborze, S. Szwabski powiedział, że „jako Grupa pragniemy zagwarantować członkom władz lokalnych i regionalnych współpracę na rzecz wniesienia szerokiego, kompetentnego i spójnego wkładu do strategii politycznych Unii Europejskiej. Jesteśmy wszyscy świadomi potrzeby prowadzenia w ten sposób polityki Unii Europejskiej, aby – solidarnie z obywatelami – dostosować się do aktualnych wyzwań pokojowych, politycznych, gospodarczych i ekologicznych. Pragnę w trakcie mojej kadencji wdrażać te najważniejsze dla nas zasady, które uważam za bardzo dobry program polityczny, określający nasze priorytety i działania. Jest bardzo ważne, żeby interesy władz lokalnych i regionalnych były zapewnione w naszej codziennej pracy w Unii Europejskiej."

Zaznaczył, że przewodniczenie Grupie EA będzie dla niego dużym wyzwaniem, zważywszy na ambitny program ale również ze względu na aktualną sytuacje w Europie i na świecie. „Uważam, że wielki projekt Komisji Europejskiej i jej Przewodniczącego (Pakiet Inwestycyjny) nie okaże się wystarczający i będzie niepewny, jeżeli zabraknie zaangażowania ze strony władz lokalnych i regionalnych w proces odbudowy gospodarki po kryzysie finansowym i polityce oszczędnościowej. Opracowanie spójnych strategii przynoszących krótko- i długoterminowe korzyści gospodarcze, jak również zachęcenie do inwestycji publicznych i prywatnych a jednocześnie stymulowanie lokalnej działalności gospodarczej i wspieranie uczciwej konkurencji, powinno się odbywać przy współudziale nas wszystkich w miarę możliwości. Powinniśmy nie tylko jako Grupa, ale i jako poszczególni członkowie reprezentujący swoje gminy, miasta i regiony oraz kraje wspierać ten proces tak by był on sukcesem nas wszystkich. Powinniśmy wszyscy zmobilizować się by wspólnymi siłami odbudować mosty po kryzysie. Zwiększyć konkurencję europejskiej gospodarki w celu zwiększenia zatrudnienia.”

Dodał: „Spoglądając przez ten pryzmat musimy równocześnie myśleć o pokoju, solidarności, stabilności i bezpieczeństwie wewnątrz UE i przy jej granicach, wspierając jednocześnie kraje sąsiednie w promowaniu demokracji lokalnej i lokalnego rozwoju. Nie powinniśmy tworzyć z UE enklawy. Uważam, że zapewnienie pokoju jest możliwe poprzez unikanie agresji, otwarcie na rozmowy i negocjacje. Zamierzam w ramach 'task force' Konferencji Przewodniczących Komitetu Regionów działać wspólnie z innymi partnerami na rzecz udzielenia wsparcia i pomocy Ukrainie oraz zachęcać do lokalnej współpracy między władzami lokalnymi i regionalnymi UE i Ukrainy. Według mnie bardzo ważna jest polityka rozszerzenia oraz polityka partnerstwa/sąsiedztwa czy to wschodniego czy też śródziemnomorskiego.”

            Przypominamy, że w styczniu br. 18 lokalnych polityków z całej Polski zostało formalnie mianowanych członkami Europejskiego Komitetu Regionów (KR-u), politycznego zgromadzenia przedstawicieli samorządów regionalnych i lokalnych UE. Członkowie delegacji – zaproponowani przez polski rząd i dziś formalnie zatwierdzeni przez Radę Unii Europejskiej – przez najbliższe pięć lat będą zasiadali w Komitecie, reprezentując w UE interesy polskich miast i regionów.

Delegacja polska, składająca się z 18 członków i 16 zastępców, jest częścią nowego zgromadzenia KR-u, liczącego 350 polityków szczebla lokalnego i regionalnego. Nowa kadencja KR-u rozpoczyna się w lutym br..

Członkowie ci wraz z początkiem nowej kadencji KR-u dołączą do delegacji władz lokalnych i regionalnych ze wszystkich pozostałych państw członkowskich UE. KR funkcjonuje od 1994 r. – od podpisania traktatu z Maastricht – i został powołany, by samorządy lokalne i regionalne Europy miały możliwość zabrania głosu w Unii Europejskiej. Każdy spośród 350 członków KR-u musi być wybrany do władz politycznych w swoim mieście lub regionie. Politycy szczebla lokalnego i regionalnego zbierają się w Brukseli do sześciu razy w ciągu roku, aby omawiać priorytety polityczne i wydawać opinie w sprawie ustawodawstwa UE.

Polska delegacja spotka się w Brukseli na pierwszej sesji plenarnej nowej kadencji KR-u 11 lutego br., kiedy to wszyscy członkowie wybiorą również przewodniczącego i pierwszego wiceprzewodniczącego zgromadzenia.

 

Więcej informacji o polskiej delegacji tutaj