Finaliści konkursu „Lider zrównoważonego gospodarowania przestrzenią”
Gliwice to zdobywca Grand Prix konkursu „Lider zrównoważonego gospodarowania przestrzenią”. 25 września br. podczas Kongresu Miast Polskich w Wejherowie ogłoszono laureatów konkursu – Gdańsk, Poznań, Kobyłka, Legnica, Turek, Bolesławiec, Toruń, Gliwice.
1bcfa3c88239742d202ffef83064baf94114464d.jpg

OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU

 

W dniu 25 września 2014 r. na XII Kongresie Miast Polskich w Wejherowie ogłoszono wyniki konkursu „Lider zrównoważonego gospodarowania przestrzenią”

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele wszystkich nagrodzonych miast. Dyplomy wręczyli prof. Krystyna Pawłowska – przewodnicząca Kapituły Konkursu oraz przedstawiciele organizatorów: dr Sławomir Anusz – dyrektor IGPiM i Marek Miros – wiceprezes ZMP.

Uzasadniając werdykt prof. Krystyna Pawłowska podkreśliła, że poziom miast – Liderów był bardzo wyrównany, przez co Kapituła zdecydowała o niestopniowaniu wyróżnień. Podjęła za to decyzję o przyznaniu GRAND PRIX jednemu z samorządów. Stanowisko, obecnych na posiedzeniu Kapituły w dniu 9 września było jednomyślne.

 

GRAND PRIX

konkursu „Lider zrównoważonego gospodarowania przestrzenią” w 2014 r.

otrzymały GLIWICE

za znakomity rozwój miasta w oparciu o odpowiedzialne planowanie przestrzenne.

 

 

Zdaniem Kapituły konkursu tytułu „Lidera zrównoważonego gospodarowania przestrzenią” otrzymało 8 miast:

Kobyłka – w kategorii gmin miejskich – za przemyślaną politykę przestrzenną, która w warunkach konkurencji aglomeracji warszawskiej, przyczynia się do podnoszenia atrakcyjności miasta dla mieszkańców i inwestorów.

Bolesławiec - w kategorii miast powiatowych – za racjonalną politykę przestrzenną, wyjątkową dbałość o dziedzictwo kulturowe i jakość przestrzeni publicznych oraz wspieranie udziału mieszkańców we współdecydowaniu o zmianach zachodzących w przestrzeni miasta.

Turek - w kategorii miast powiatowych – za racjonalną politykę przestrzenną, która w sposób oszczędny i przemyślany prowadzi do poszanowania najcenniejszego zasobu miasta, jakim jest przestrzeń.

Legnica - w kategorii miast na prawach powiatu – za wszechstronną i racjonalną politykę rozwoju miasta, w której jakość przestrzeni odgrywa rolę kluczową.

Gliwice - w kategorii miast na prawach powiatu – za racjonalny rozwój przestrzenny miasta i wyjątkową dbałość o wysoką jakość przestrzeni publicznych i o zapewnienie stabilnych warunków planistycznych do inwestowania oraz za włączanie mieszkańców w rozwiązywanie problemów przestrzennych.

Gdańsk – w kategorii miast wojewódzkich – za aktywną i konsekwentną politykę przestrzenną, która, w warunkach silnej konkurencji, przyczynia się do rozwoju miasta metropolitalnego o racjonalnej strukturze funkcjonalno-przestrzennej i wyrazistym, indywidualnym charakterze.

Poznań - w kategorii miast wojewódzkich – za aktywną, odpowiedzialną i skuteczną politykę przestrzenną, która zapewnia racjonalny rozwój miasta, za partycypację społeczną w planowaniu oraz za współpracę z gminami Poznańskiego Obszaru Metropolitalnego.

Toruń - w kategorii miast wojewódzkich – za przemyślaną politykę przestrzenną, która mimo presji na liberalizację planowania, zapewnia racjonalny rozwój miasta, poszanowanie wartości przestrzennych, wysoką jakość przestrzeni publicznych i współudział społeczeństwa w podejmowaniu decyzji.

 

W imieniu nagrodzonych głos zabrał Prezydent Gdańska – Paweł Adamowicz. Podziękował za uznanie dotychczasowych starań i działań w trudnej dziedzinie zarządzania miastem jaką jest gospodarka przestrzenna.

 

Zwycięzcom gratulujemy

Dr Piotr Fogel