
Briefing europosła Jana Olbrychta
Gościem V Zjazdu Gospodarczego Miast był europoseł Jan Olbrycht, który w obecnej kadencji przewodniczy Intergrupie Parlamentarnej URBAN. Na briefingu zorganizowanym dla samorządowców mówił o nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej dla miast.
W styczniu 2012 r. Komisja Europejska pokaże dokument pn. „Ramy wsparcia wspólnoty”, w którym zapisane zostanie, na co będą pieniądze w latach 2013-20. Już dziś wiadomo, że w projektach rozporządzeń Komisja po raz pierwszy zaproponuje integrowanie, przynajmniej pod kontem programowania, nie tylko funduszy z polityki spójności, ale również dwóch funduszy z polityki rolnej, dotyczących obszarów wiejskich oraz obszarów rybołówstwa z nowym instrumentem łączenia Europy, skonstruowanym z myślą o drogach, sieciach energetycznych i sieciach informatycznych.
Jan Olbrycht zachęcał do sięgnięcia do Strategii Europa 2020. Zawiera ona tzw. menu, czyli konkretne działania dla poszczególnych państw członkowskich. W rozporządzeniu ogólnym znajdzie się 11 celów tematycznych enumeratywnie wymienionych. Każde państwo członkowskie będzie musiało wybrać z tej listy główne tematy, którymi będzie chciało się zająć w latach 2013-20.
Priorytety inwestycyjne wymienione w Europejskim Funduszu Rozwoju Regionalnego – to kolejny element, na który warto zwrócić uwagę. Są one wprost tłumaczeniem celów Strategii Europa 2020. Miasta mogą tworzyć wieloletnie strategie zintegrowane obszarów zurbanizowanych z ich otoczeniem. Każde państwo członkowskie zadecyduje o wyborze listy miast, które będą mogły realizować tzw. działania zintegrowane. Obecnie przewiduje się, że tych miast powinno być ok. 20 i na ich działania przewiduje się zarezerwowanie ok. w 5% EFRR. Będzie oczywiście dyskusja w Polsce, jakie miasta znajdą się na tej liście i jak zostaną dobrane, ponieważ przez 7 lat będą one pracować , wraz z ok. 300 miastami z całej Europy, na tzw. European Urban Platform nad nowymi rozwiązaniami dla miast.
Poza tym wiadomo, że KE rezerwuje dla siebie 0,2 % alokacji RDF-u na działania innowacyjne. Należy spodziewać się, że środki te będą przeznaczone na zupełnie nowe wyzwania podejmowane w miastach.
J. Olbrycht z mocą podkreślał, że w nowej perspektywie finansowej UE pieniądze przekazywane do krajów członkowskich będą znaczone, a więc będzie ściśle określone, na co mają być wydane.
Nagranie video:
(EPE)