W najnowszym numerze relacja z samorządowych wydarzeń towarzyszących gdańskiemu Świętu Wolności i Solidarności, z X Kongresu Regionów oraz czerwcowych posiedzeń Zarządu ZMP i Komisji Wspólnej.

Święto Wolności i Solidarności trwało w tym roku w Gdańsku 11 dni. Odbyło się w 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów, jakie miały miejsce w Polsce 4 czerwca 1989 r. W Święcie wzięło udział 220 tysięcy gości, w tym ok. tysiąca samorządowców z całej Polski. Kierując się przesłaniem, jakie przed tragiczną śmiercią zostawił w liście do samorządowców prezydent Gdańska, władze miasta zaprosiły szczególnie gorąco do udziału w Święcie właśnie reprezentantów małych ojczyzn.

Na koniec roku szkolnego Koalicja dla edukacji przedstawiła ministrowi edukacji swoje postulaty prosząc o ich przeanalizowanie, a przede wszystkim pilne przygotowanie i wdrożenie rozwiązań, które pozwoliłyby na rozwiązanie wskazywanych problemów. Postulaty powstały jako efekt ostatnich dwóch miesięcy prac tzw. Kwadratowego stołu. O jego zorganizowaniu zdecydowali uczestnicy II Samorządowej Debaty Oświatowej, która odbyła się 11 kwietnia br. w Warszawie.

W najnowszym „Samorządzie Miejskim” publikujemy relację z tegorocznego Kongresu Regionów, który 11 i 12 czerwca odbywał się na nowym stadionie we Wrocławiu. Dyskutowano tam m.in. o innowacyjnych rozwiązaniach w miastach i regionach, o przestrzeni, mobilności, środowisku i finansach. W tegorocznej, jubileuszowej edycji Kongresu wzięło udział 1300 uczestników, 100 panelistów i prelegentów, w tym 60 prezydentów i wiceprezydentów miast oraz kilkudziesięciu burmistrzów i starostów z całej Polski.

W miesięczniku także relacja z czerwcowego spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Dyskutowano m.in. o sytuacji finansowej JST, konieczności rekompensaty ubytków związanych ze zmianami podatku PIT oraz o reformie systemu emerytalnego.

Piszemy także o Wołominie, który w tym roku obchodzi jubileusz 100-lecia praw miejskich.