Francuskie samorządy wprowadzają różne rozwiązania, aby móc dalej funkcjonować i zapewnić bezpieczeństwo swoim mieszkańcom - np. w Nicei wszystkie przestrzenie publiczne są regularnie dezynfekowane.

W obliczu epidemii koronawirusa parlament francuski przyjął w niedzielę, 22 marca, ustawę wprowadzającej na dwa miesiące stan zagrożenia epidemicznego. Uchwalone prawo przewiduje możliwość ograniczania swobód obywatelskich, m.in. wprowadza zakazu opuszczania domów, umożliwia konfiskatę mienia, a nawet dopuszcza karę do 6 miesięcy więzienia za czterokrotne naruszenie przepisów w ciągu 30 dni, a kary za ponowne złamanie zakazu kwarantanny wzrosną do 1500 Euro. Upoważnia też rząd do podjęcia w drodze rozporządzeń szeregu działań wspierających firmy. Stan zagrożenia przesuwa drugą turę wyborów lokalnych i może zostać zakończony dekretem przed upływem dwóch miesięcy, jeżeli sytuacja epidemiczna ulegnie poprawie.

Już od 17 marca we Francji obowiązuje restrykcyjna kwarantanna – prawo zobowiązuje wszystkich mieszkańców do pozostania w domach. Wyjść można jedynie z ważnych powodów - po zakupy spożywcze, do apteki, do pracy, jeśli nie może być wykonywania zdalnie, czy na spacer ze zwierzakiem. Wyjść można jedynie samemu i należy mieć przy sobie specjalny certyfikat, który wcześniej trzeba pobrać w internecie i wydrukować. Kwarantanna potrwa przynajmniej 15 dni z możliwością jej przedłużenia.

W tym trudnym czasie francuskie samorządy wprowadzają różne rozwiązania, by móc dalej funkcjonować i zapewnić bezpieczeństwo swoim mieszkańcom.

Grand Est, Korsyka, Ile-de-France, Hauts-de-France, Burgundia-Franche-Comté, Owernia-Rodan-Alpy i Nowa Akwitania to siedem najbardziej dotkniętych koronawirusem regionów we Francji.

PARYŻ

Władze Paryża postanowiły, że na czas kwarantanny zamknięte zostaną wszystkie atrakcje turystyczne, bulwary nad Sekwaną i Pola Marsowe wokół wieży Eiffla, a także wszystkie parki i ogrody. Parkingi na ulicach są darmowe. Placówki takie jak sklepy spożywcze, apteki, banki, sklepy tytoniowe, sklepy zoologiczne i stacje benzynowe, usługi publiczne i hotele (z wyjątkiem restauracji i barów) mogą pozostać otwarte. W tych miejscach zaleca się jednak zachowanie bezpiecznej odległości 1 metra między każdą osobą.

Transport publiczny został ograniczony – funkcjonuje 30% składów metra, pociągi podmiejskie zostały ograniczone o prawie połowę, autobusy do 40%.  Miasto uruchomiło też bezpłatne autobusy wahadłowe dla pracowników służby zdrowia w aglomeracji paryskiej (łącznie 20 linii w całym regionie Ile-de-France).

W Paryżu działa, wspierana przez miasto, organizacja pozarządowa skupiająca wolontariuszy działających na rzecz seniorów. Paris en Compagnie to społeczność zaangażowanych obywateli, którzy mobilizują się, aby promować mobilność seniorów i walczyć z ich izolacją. W obecnej sytuacji niemożliwe są osobiste kontakty, jednak organizacja nadal wspiera potrzebujących. Wszyscy chętni, by dotrzymać telefonicznie towarzystwa seniorom, mogą zgłosić się za pośrednictwem strony internetowej https://www.parisencompagnie.org i odbyć podtrzymującą na duchu pogawędkę.

STRASBOURG

W Strasbourgu i całej Eurometropolii uruchomiono specjalną aplikację, dzięki której urzędnicy pozostają w kontakcie z seniorami i najbardziej potrzebującymi mieszkańcami, przekazują im bieżące informacje i reagują na potrzeby. System ten przetestowano już wcześniej podczas fali upałów. Zapisy do szkół i przedszkoli są prowadzone przez internet (monStrasbourg.eu) lub pocztą. Działa też specjalna informacja telefoniczna. Na terenie metropolii działa 8 szkół i 2 żłobki, które przyjmują tylko dzieci służb medycznych.

Wszystkie parki, place zabaw, boiska i inne miejsca publiczne, w których mogą gromadzić się ludzie, są zamknięte do odwołania. Nieczynne są cmentarze, z wyjątkiem pochówków - wszelkie ceremonie powinny być ograniczone do niewielkiej liczby uczestników.

Miasto zdecydowało się zrezygnować z pobierania opłat za parkowanie przy ulicy, na innych parkingach w ciągu dnia obowiązuje niższa, nocna opłata. Nieczynne są rowery miejskie. Wszystkie publiczne toalety, z wyjątkiem automatycznych, są zamknięte. Zawieszono pobieranie czynszów oraz opłat od firm i organizacji, które wynajmują nieruchomości od miasta. Więcej informacji - https://www.strasbourg.eu/-/modalites-de-poursuite-d-activites-a-la-ville-et-a-l-eurometropole-de-strasbourg

NICEA

Nicea używa dronów w celu egzekwowania kwarantanny i przestrzegania środków bezpieczeństwa. Prywatna firma z siedzibą w Nicei zaoferowała swoje usługi organom ścigania w regionie, więc nad miastem latają teraz małe drony, wspomagające policję. Urządzenia emitują specjalne komunikaty ostrzegawcze. Podobne rozwiązania testują też władze Paryża.

W Nicei ograniczono transport publiczny. Dwie linie tramwajowe kursują raz na 30 minut do godz. 22.00. Kursowanie autobusów zostało wstrzymane, z wyjątkiem transportu dla służb medycznych (uruchomiona zostanie specjalna platforma pozwalająca na „transport na żądanie”). Ograniczono też inne połączenia przez miasto, kursowanie możliwe tylko w  godzinach szczytu.

Wszystkie przestrzenie publiczne w mieście będą regularnie dezynfekowane  przez zespół Metropolitan Cleanility). Chodzi o najczęściej odwiedzane miejsca – szpitale, apteki, sklepy oraz meble miejskie – ławki, kosze, lampy. Czyszczenie będzie odbywać się wcześnie rano trzy razy w tygodniu przez spryskanie środkiem dezynfekującym (na bazie silnie rozcieńczonego wybielacza), a następnie spłukane dużą ilością wody. Zastosowane produkty nie będą szkodliwe dla środowiska. System ten będzie stopniowo rozszerzany na całe miasto.

Miasto zadbało również o dostęp do instytucji kultury dla mieszkańców – w ramach akcji #zostań w domu - kultura zaprasza się do Twojego domu – za pośrednictwem strony internetowej cultivate-you.nice.fr można uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych online.

W wielu regionach wprowadzono udogodnienia dla pracowników służby zdrowia, personelu medycznego i ratowniczego. Francuskie firmy przekazują samochody szpitalom, kupony na paliwo, bezpłatny transport czy priorytetowy dostęp do zakupów. Federacja Handlu i Dystrybucji zdecydowała, że po okazaniu legitymacji, pracownicy medyczni będą mieć pierwszeństwo w kolejce do kasy, wejściu do sklepu itp.

ORLEAN

Na stronie internetowej metropolii Orlean zamieszczono wiele filmów i poradników, np. jak gotować sposobem „zero-waste” czy zachęcających do picia kranówki, by ograniczyć zużycie plastiku, które w ostatnim czasie bardzo wzrosło.
Wszystkie odpady z gospodarstw domowych są przeprowadzane planowo. Jednak centra recyklingu są zamknięte do odwołania. Odbiór odpadów wielkogabarytowych na żądanie zostaje zawieszony do odwołania.W autobusach w Orleanie nie ma sprzedaży biletów, wejście i wyjście tylko przez tylne drzwi, w tramwajach tylko przez podwójne drzwi. Podczas podróży należy zachować odstęp.

W Orleanie powołano Obserwatorium życia gospodarczego, we współpracy z izbami konsularnymi (Izbą Przemysłowo-Handlową, Izbą Handlową i Rzemieślniczą) oraz stowarzyszeniami zawodowymi, aby badać indywidualne przypadki i pomagać.

Metropolia udostępnia platformę partons.orleans-metropole.fr. Witryna opracowana przez Cap Collectif umożliwia scentralizowanie wniosków o pomoc i dzielenie się propozycjami tych, którzy mogą pomóc. Szczegóły - https://participons.orleans-me... o działaniach w Orleanie: http://www.orleans-metropole.f...

MONTPELLIER

Montpellier prawnicy oferują bezpłatną pomoc mailową i telefoniczną firmom i osobom fizycznym. Kryzys spowodowany pandemią koronawirusa stawia wiele pytań natury prawnej, prawa pracy, bankructwa przedsiębiorstw czy prawa rodzinnego. Pytania można wysyłać na specjalny adres mailowy.

W większości francuskich samorządów usługi dla mieszkańców dostępne są przez telefon i internet. W pierwszej kolejności załatwiane są najważniejsze sprawy, takie jak wydawanie aktów zgonów i urodzeń.

OISE

W departamencie Oise, który dotychczas najbardziej ucierpiał w związku z pandemią COVId-19, przewodnicząca Rady Departamentu zaapelowała o solidarność, jedność i dzielenie się dobrymi inicjatywami. Zaapelowała również do Prezydenta Francji o zapewnienie ciągłości opieki domowej nad ludźmi starszymi czy odizolowanymi. Dotychczasowa platforma informacyjna „Allo Oise Seniors”, wspierająca seniorów w Oise, zostanie wzmocniona i służyć będzie seniorom i ich rodzinom w tej trudnej sytuacji. Więcej informacji - OISE http://www.oise.fr/

PLAŻE ZAMKNIĘTE i GODZINA POLICYJNA

Regiony Oksytanii, Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże czy Korsyka zabroniły wstępu na plaże nad Morzem Śródziemnym. Podobne dekrety wprowadzono w Nord (Lille), Morbihan (Vannes), Vendée (La Roche-sur-Yon), Charente-Maritime (La Rochelle) czy Ille-et-Vilaine (Bretania). Zakazy będą obowiązywać do końca okresu kwarantanny.

Już ponad 20 miast i gmin francuskich zdecydowało się na dodatkowe zaostrzenie kwarantanny i wprowadzenie godziny policyjnej dla mieszkańców (z wyłączeniem uprawionych służb)- od Nicei i Cannes, Montpellier po Arras i Perpignan. Sytuacja zmienia się z dnia na dzień – samorządy mogą w tej sprawie podejmować samodzielne decyzje. W większości gmin zakaz obowiązuje od 22 do 5, ale są miejsca, w których bezwzględny zakaz opuszczania domów wprowadzono od 18.00.