Oficjalnie Aleksandra Dulkiewicz została nowym prezydentem Gdańska. W niedzielnych wyborach zagłosowało na nią ponad 82.22% gdańszczan. Frekwencja wyniosła 48,67%.

Aleksandra Dulkiewicz, Grzegorz Braun i Marek Skiba to kandydaci, którzy ubiegali się o urząd prezydenta Gdańska. W niedzielę, 3 marca, gdańszczanie głosowali 196 lokalach wyborczych. Wygrała Aleksandra Dulkiewicz uzyskując 82,22 procent głosów.

Oficjalne wyniki w przedterminowych wyborach na prezydenta Gdańska:
  • Aleksandra Dulkiewicz 82,22 procent
  • Grzegorz Braun 11,86 procent
  • Marek Skiba 5,92 procent

Miejska Komisja Wyborcza podała, że frekwencja w przedterminowych wyborach na urząd prezydenta Gdańska wyniosła 48,67 procent. Głosowało 170 028 gdańszczanek i gdańszczan. To doskonały wynik biorąc pod uwagę wyniki frekwencji w pięciu ostatnich wyborach uzupełniających choćby do Senatu. Wynosiła ona odpowiednio 6,7 proc., 7,3 proc., 11,1 proc., 15,8 proc. i 17,1 proc. Oznacza to, że w Senacie zasiadają osoby, na które głosowało zaledwie kilka tysięcy osób. Nowa prezydent Gdańska może mówić o poparciu ponad 100 tysięcy wyborców.

Aleksandra Dulkiewicz w 1999 roku ukończyła III Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku, zwane Topolówką. Później studiowała prawo na Uniwersytecie Gdańskim. Od 2004 do 2005 roku w ramach programu Erasmus studiowała na Wydziale Nauk Prawnych Paris Lodron University w Salzburgu. 13 lat współpracowała z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem. Od maja 2017 roku była jego zastępcą do spraw polityki gospodarczej. W 2018 roku podczas wyborów samorządowych była szefową sztabu wyborczego Pawła Adamowicza, startującego ze stowarzyszenia "Wszystko dla Gdańska". Zawiesiła wówczas członkostwo w PO. Uzyskała reelekcję do Rady Miasta i ponownie objęła stanowisko zastępcy prezydenta. W styczniu 2019 roku Dulkiewicz przejęła obowiązki zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W niedzielnych wyborach startowała z bezpartyjnego komitetu "Wszystko dla Gdańska". Aleksandra Dulkiewicz samotnie wychowuje 11-letnią córkę Zosię.

Przedterminowe wybory na urząd Prezydenta Gdańska trzeba było ogłosić po tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza, który został zamordowany w połowie stycznia br. Prezydent Adamowicz wygrał ponownie wybory samorządowe w listopadzie 2018 r.