Toruń był głównym punktem wizyty szefów misji dyplomatycznych z 28 państw z całego świata w województwie kujawsko-pomorskim.

Dyplomaci spędzili w mieście całą sobotę 7 lipca. Wśród nich są przedstawiciele państw, w których znajdują się miasta partnerskie Torunia - Chin (miasto Gulilin) i Holandii (Lejda), a także Mołdawii, której konsulat honorowy od 2014 roku znajduje się w naszym mieście. Poza tym w Toruniu gościli dyplomaci z: Afganistanu, Argentyny, Armenii, Bangladeszu, Białorusi, Chile, Cypru, Filipin, Hiszpanii, Iraku, Izraela, Libii, Maroka, Meksyku, Norwegii, Panamy, Senegalu, Sri Lanki, Szwajcarii, Tajlandii, Turcji, Urugwaju, Wenezueli, Węgier i Wietnamu.

Swoją wizytę w Toruniu dyplomaci rozpoczęli w Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii na UMK. Po zapoznaniu się z programami badawczymi prowadzonymi w Centrum, kolejnym przystankiem była toruńska firma Henkell & Co. Polska. Goście z zachwytem przyglądali się toruńskiej starówce, gdzie odwiedzili katedrę śś. Janów, Dom Mikołaja Kopernika, Ratusz Staromiejski, Krzywą Wieżę oraz Muzeum Toruńskiego Piernika, gdzie mieli okazję samodzielnie wypiekać pierniki. Popołudnie goście spędzili w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, skąd przenieśli się do Osady Karbówko.

- Potwierdza się teza, że co raz zasmakuje, skutkuje potem powrotami. W Toruniu już dwukrotnie gościł korpus dyplomatyczny – w lipcu 2007 roku i we wrześniu 2013. Dziś jest jego trzecia wizyta. Widzę zadowolenie na twarzach ambasadorów, przedstawicieli dyplomacji oraz osób im towarzyszących. Podziwiają Toruń i - jak słyszę - chcą tutaj wracać – podsumował prezydent Michał Zaleski, który towarzyszy zagranicznym gościom w zwiedzaniu ciekawych i różnorodnych miejsc w naszym mieście.

- Jestem pierwszy raz w Toruniu. Miasto Mikołaja Kopernika jest znane na całym świecie, dlatego już wcześniej słyszałem, że jest ono bardzo atrakcyjne dla turystów. Polska jest zachwycającym krajem – mówił Alejandro Negrín ambasador Meksyku.

Spotkania szefów misji dyplomatycznych w Polsce organizowane są przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych cyklicznie w różnych regionach kraju. W województwie kujawsko-pomorskim goszczą od 6 lipca, kiedy to przyjechali do Bydgoszczy, do 8 lipca 2018 roku. Te wizyty mają na celu promocję poszczególnych regionów, jak również umożliwienie nawiązania kontaktów i współpracy.