Dzisiaj samorządy dużo energii poświęcają na zachęcanie, aby 1 proc. podatku przeznaczyć na lokalnie działające organizacje.

Przekazywanie przez nas 1 procenta PIT przy okazji wypełniania zeznania podatkowego stało się już oczywistością. Tysiące organizacji zachęca nas, by to właśnie im powierzyć nasze pieniądze. Samorządy znalazły na to ciekawy sposób. Do tej pory samorządy zachęcały głównie do tego, by w ogóle rozliczać się z podatku w danej gminie czy mieście.

Powód był oczywisty: część z PIT zostaje w tym samorządzie. Dzisiaj jednak samorządy dużo energii poświęcają także na zachęcanie, by 1 proc. podatku przeznaczyć na lokalnie działające organizacje. To one budują lokalne wspólnoty, organizując sąsiedzką pomoc albo ważne dla tych społeczności działania. Samorządy zachęcają do tego, publikując ogłoszenia w lokalnych biuletynach informacyjnych i na swoich stronach internetowych. Informują o organizacjach, które można zasilić tymi środkami, podając ich numery KRS, bo tylko w ten sposób można wskazać wybraną przez siebie organizację.

– Przekazując 1 procent swojego podatku, warto wybrać taką organizację pożytku publicznego, która działa w naszym najbliższym otoczeniu, i wesprzeć jej aktywność dla dobra mieszkańców naszego miasta – podkreśla Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich i prezydent Gliwic.

Rok temu przeszło 13 milionów Polaków przekazało w sumie jako 1 proc. podatku łącznie 660 milionów złotych zł organizacjom pożytku publicznego. Dla porównania: w 2004 roku, czyli pierwszym roku obowiązywania tego przepisu zrobiło to zaledwie 80 tysięcy podatników, a przekazana kwota wyniosła 10 mln zł. Dziś przeciętnie na jednego podatnika to 49 zł.