Z okazji 30. rocznicy odrodzenia samorządów odbędą się okolicznościowe debaty, na które zapraszają: prezydent Warszawy, R.Trzaskowski, dziennik Rzeczpospolita oraz Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski zwrócił się 20 maja 2020 r. do wszystkich samorządów w Polsce: 

Przed nami 30. rocznica odrodzenia polskiej samorządności. Nie możemy się spotkać w Warszawie na ogólnopolskich obchodach, ale możemy wspólnie świętować. Mimo ograniczeń, uczcijmy w naszych miastach, miejscowościach i wsiach pierwsze w pełni wolne wybory samorządowe z 1990 r.

Serdecznie Państwa zapraszam do włączenia się we wspólne, choć lokalne obchody. Dziś, szczególnie w sytuacji niebywałego kryzysu, jedynego takiego od 30 lat, samorządy i władze lokalne udowadniają, jak bardzo potrzebna jest zdecentralizowana struktura. Wszyscy jesteśmy w tych najtrudniejszych chwilach blisko naszych mieszkańców i ich problemów. Codziennie stawiamy czoła wyzwaniom
i nowym zadaniom. 27 maja 1990 r. odbyły się wybory, które zmieniły Polskę. Od tego czasu, wspólnie z mieszkańcami naszych małych ojczyzn, budujemy nasze miasta i miejscowości. Tworzymy społeczeństwo obywatelskie, na co dzień pracujemy z organizacjami pozarządowymi, razem z obywatelami rozwijamy systemy współpracy i współzarządzania.


Prezydent Warszawy zachęca również do udekorowania w Dzień Samorządu Terytorialnego miast i wsi, np. urzędów, szkół, transportu miejskiego swoimi barwami, umieszczenie na nośnikach internetowych logotypu 30-lecia, okolicznościowego podświetlenia na biało-czerwono charakterystycznej budowli w swojej miejscowości. Warto też zachęcić mieszkańców do wywieszania flag czy umieszczania chorągiewek na balkonach. Proponuje też publikować na oficjalnych profilach samorządów pod wspólnym hashtagiem #30LatSamorządów zdjęć inwestycji, z których poszczególne miasta, miejscowości i wsie są najbardziej dumne, a także informacji o najważniejszych osiągnięciach. 

Rafał Trzaskowski poinformował o tym, że w Warszawie zostanie posadzony „Sad samorządności” – sad z drzew owocowych starych odmian jako żywy pomnik 30-lecia, a 26 maja Warszawa zorganizuje konferencję prasową dotyczącą rocznicy. To nie wszystko: „Razem z Gazetą Wyborczą realizujemy debatę samorządową on-line z udziałem wybranych przedstawicieli samorządów. Propozycja tematu – „Jak samorządy wyjdą z kryzysu koronawirusa? Czy ten kryzys wywoła jakieś trwałe zmiany?” (27 maja o godz. 12.00).”

Z okazji rocznicy 30-lecia samorządu odbędą się także inne debaty. 26 maja br. (godz. 11.00) również ZMP zaplanował debatę on-line „30 lat Samorządu Terytorialnego. Jaka przyszłość czeka polskie samorządy?” z dziennikiem Rzeczpospolita , a FRDL zaprasza 27 maja o godz. 11.00 na debatę „30 lat samorządności terytorialnej – doświadczenie i przyszłość”. 28 maja (prawdopodobnie) odbędzie się też pierwsze posiedzenie on-line Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Zapraszamy do włączenia się w obchody!

Tutaj miasta mogą pobrać logotyp ogólnopolskich obchodów 30-lecia polskiej samorządności. Logotyp można spersonalizować nazwą swojego miasta i wykorzystywać na miejskich nośnikach, w mediach społecznościowych czy stronach internetowych.