Na Placu Przyjaciół Sopotu spotykają się 4 czerwca z południe mieszkańcy tego miasta oraz turyści, by zaśpiewać hymn narodowy. Odsłonięta zostanie wystawa plenerowa fotoreporterów „Gazety Wyborczej”.

Ogólnopolskim akcentem obchodów „Święta Wolności i Solidarności”, czyli 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów, będzie w całej Polsce wspólne odśpiewanie hymnu narodowego. W Sopocie spotykamy się 4 czerwca o godz. 12.00 na Placu Przyjaciół Sopotu. Po śpiewaniu zapraszamy na odsłonięcie wystawy plenerowej fotoreporterów „Gazety Wyborczej” i Festiwalu Fotografii „W Ramach Sopotu”. Zaprezentujemy szerokiej publiczności 31 zdjęć z 1989 r., przełomowego w najnowszej historii Polski.

4 czerwca 1989 r. to jedna z najważniejszych dat w najnowszej historii Polski. W efekcie obrad Okrągłego Stołu odbyły się pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory do Parlamentu. Skala zwycięstwa opozycji solidarnościowej i jednoczesny stopień klęski komunistycznej władzy doprowadziły do powstania całkowicie nowej sytuacji politycznej. Nowo wybrany parlament znowelizował konstytucję, wykreślając m.in. postanowienia o kierowniczej roli PZPR oraz dokonując zmiany nazwy państwa z Polski Rzeczypospolita Ludowa na Rzeczypospolita Polska. Wybory czerwcowe również na arenie międzynarodowej zostały uznane za sygnał dla innych narodów Europy Środkowo-Wschodniej. Sejm RP VII kadencji ustanowił dzień 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich.
– Taki rok, jak 1989, który zaowocował w całej Europie – wzorem Polski – zrzuceniem jarzma komunizmu, nie zdarzał się w naszej historii często – mówi prezydent Sopotu Jacek Karnowski. – Bez przelewu krwi udało się dokonać czegoś wielkiego. Dla nas, dla Pomorzan, pierwszy rząd Tadeusza Mazowieckiego rozpoczął wielkie przemiany. Rok później odbyły się pierwsze wybory demokratyczne do rad miast, odmieniła się nasza rzeczywistość i spełniły marzenia o wolnej Polsce. Spotkajmy się 4 czerwca na Placu Przyjaciół Sopotu, razem pokażmy nasze przywiązanie do ideałów, które przyświecały opozycji demokratycznej i pierwszej „Solidarności”: wolności, sprawiedliwości, poszanowania trójpodziału władzy i przede wszystkim szacunku dla drugiego człowieka – zaprasza prezydent miasta.