Gdańsk, Gdynia, Sopot, Rumia oraz Pruszcz Gdański wraz ze swoimi najważniejszymi projektami inwestycyjnymi zaprezentują się na najważniejszych targach inwestycyjnych w Europie - MIPIM w Cannes.

Miasta woj. pomorskiego po raz kolejny biorą udział w targach inwestycyjnych MIPIM w Cannes. Agencja Rozwoju Pomorza ponownie łączy największe miasta w regionie w celu wspólnej promocji inwestycyjnej.

Na stoisku województwa pomorskiego zaprezentują się Gdańsk, Gdynia, Sopot, Rumia oraz Pruszcz Gdański wraz ze swoimi najważniejszymi projektami inwestycyjnymi. Największe wydarzenie branży nieruchomościowej w Europie potrwa do 15 marca.

Tegoroczna edycja targów to jubileuszowa, trzydziesta odsłona tego wydarzenia. Dzięki tak długiej tradycji przyciąga ona największych inwestorów z branży nieruchomości komercyjnych, fundusze inwestycyjne, deweloperów, liderów politycznych i przedstawicieli miast z całego świata. To łącznie ponad 25 tysięcy uczestników reprezentujących ponad 100 państw.
Poprzednie lata pokazały, że relacje biznesowe nawiązywane w Cannes owocują nowymi inwestycjami w naszym regionie. Dotychczasowym efektem spotkań w trakcie targów było wybudowanie Galerii Bałtyckiej przez firmę ECE, biurowca Tryton przez grupę Echo Investment czy zabudowa targu Rakowego i Siennego przez firmę Multi Development. Miasto Rumia podczas zeszłorocznego wydarzenia nawiązało współpracę z firmą Panattoni, która dzisiaj buduje w jego granicach centrum logistyczne. W zeszłym roku w trakcie targów właściciele terenu Stoczni Cesarskiej podpisali umowę z pracownią architektoniczną Henning Larsen z Kopenhagi na projekt Młodego Miasta. Podczas targów promowane były wielkie projekty miejskie, takie jak Sea City i Międzytorze w Gdyni, Wyspa Spichrzów w Gdańsku i dziesiątki hektarów powierzchni inwestycyjnych przeznaczonych pod logistykę. Targi w Cannes to doskonała platforma do rozpoczęcia negocjacji inwestycyjnych i nieruchomościowych, których kontynuacja trwa i ma swoje efekty w przestrzeniach miejskich.

Miasto Gdańsk wraz z INVESTGDA [Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego Sp. z o.o.] podczas targów MIPIM w Cannes, zamierza zaprezentować i wypromować zagospodarowanie obszarów objętych rewitalizacją, takich jak: Dolne Miasto, Nowy Port (realizowane w formule PPP) oraz terenów portowych i Młodego Miasta - mówi Piotr Grzelak zastępca Prezydenta Miasta Gdańsk. INVESTGDA dodatkowo prezentuje tereny znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie Gdańskiego Portu i terminalu DCT związanych z rozwojem terenów około-portowych oraz wzrostem przeładunków na terminalu DCT.

Targi MIPIM to jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych i znakomita okazja do przyciągnięcia strategicznych inwestorów. Podczas jubileuszowej, trzydziestej edycji targów, Gdynia zostanie wyróżniona prestiżowym tytułem – Miasto Przyszłości 2019/2020 i Miasto z najlepszym potencjałem ekonomicznym 2019/2020. - Po raz kolejny zajęliśmy najwyższe pozycje w brytyjskim rankingu prowadzonym przez Financial Times. Jednak nie jedziemy do Cannes tylko po odbiór tytułów. Jako miasto nowoczesne, przedsiębiorcze i silnie związane z morzem, jak zawsze stawiamy na identyfikacje z dużymi europejskimi ośrodkami, które również posiadają waterfronty. Dlatego też, w trakcie trwania Targów, organizujemy na stoisku panel dyskusyjny, podczas którego wraz z reprezentantami Lizbony, Belfastu i Rotterdamu dzielić się będziemy doświadczeniami w zakresie efektywnych rozwiązań przy tworzeniu przestrzeni waterfrontowych. Niezmiennie stawiamy na branże hotelową. W Gdyni wciąż brakuje kolejnych hoteli o wysokim standardzie. W mieście są działki w unikalnych lokalizacjach, usytuowane w pasie nadmorskim – to właśnie te tereny będą tematem rozmów z kluczowymi inwestorami. Poprzez swoją obecność na targach, prezentujemy potencjał rozwojowy Gdyni i zachęcamy międzynarodowych graczy do inwestowania właśnie u nas – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, Wiceprezydent Miasta Gdyni.

Sopot, zielony kurort atrakcyjny przez cały rok to nie tylko idealne miejsce do życia, ale także prestiżowa lokalizacja inwestycyjna. - Zależy nam na pozyskaniu inwestorów z branży hotelowej, z dużym naciskiem na usługi kuracyjno- uzdrowiskowe w oparciu o sopocką solankę. Przygotowujemy się do sprzedaży z takim przeznaczeniem bardzo interesującej nieruchomości o powierzchni 0,5 h w pasie nadmorskim, w bezpośrednim sąsiedztwie Zdroju św. Wojciecha – źródła solanki. Ponadto będziemy kontynuować sprzedaż działek pod budownictwo mieszkaniowe w Gdańsku. W ofercie będziemy mieli teren o powierzchni około 5,3 h na Zakoniczynie. W latach kolejnych 2020-2021 planujemy ogłosić kolejny przetarg na sprzedaż nieruchomości w trybie przetargowym na Łostowicach w Gdańsku. Spółka Ergo Arena poszukuje inwestora, który wybuduje hotel, a po zakończeniu inwestycji będzie nim zarządzał, lub znajdzie operatora – mówi Jacek Karnowski, Prezydent Miasta Sopotu.

Rumia należy do najszybciej rozwijających się miast regionu pomorskiego, czego potwierdzeniem jest stały, coroczny wzrost liczby mieszkańców, a także nowych firm. - Posiada w swojej ofercie 130 hektarów atrakcyjnych terenów inwestycyjnych, przeznaczonych pod przemysł, usługi i logistykę, które już w tym roku będą wyposażone w całą niezbędną infrastrukturę sieciową i drogową – mówi Michał Pasieczny, Burmistrz Rumi. - Zaletą tego obszaru jest również bliskość bocznicy kolejowej, umożliwiającej transport towarów wielkogabarytowych o nieokreślonych kształtach i stwarzającej warunki do utworzenia w tym miejscu platformy multimodalnej. Umiejscowienie naszych terenów przemysłowych w Dolinie Logistycznej Portu w Gdyni czyni Rumię drugą najbardziej atrakcyjną inwestycyjnie lokalizacją na Pomorzu, zaraz po Gdańsku.

Miasto Pruszcz Gdański na tegoroczne targi MIPIM w Cannes przygotowało szeroką ofertę terenów inwestycyjnych w różnych częściach miasta o łącznej powierzchni ok. 43 hektarów. Oferowane tereny przeznaczone są głównie pod zabudowę usługową, produkcyjną, mieszkaniową oraz logistykę. - Wyznacznikiem atrakcyjności oferty inwestycyjnej Pruszcza Gdańskiego jest znakomite połączenie z najważniejszymi węzłami komunikacyjnymi Pomorza – autostradą A1, obwodnicą Trójmiasta, główną trakcją kolejową łączącą Gdańsk z Warszawą – mówi Burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel.