W Urzędzie Miasta przedstawiciele siedmiu samorządów podpisali umowy na rozbudowę swoich targowisk. Mają one poprawić swój wygląd i stać się bardziej przyjazne dla sprzedawców i kupujących.

W ostrowieckim Urzędzie Miasta, w obecności Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Adama Jarubasa, przedstawiciele siedmiu samorządów podpisali umowy na rozbudowę swoich targowisk. Gospodarzem spotkania był Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński.

Bazary to nie tylko miejsca do handlu, ale także centra spotkań. Dzięki wsparciu środków unijnych targowiska mają szansę poprawić swój wygląd, ale przede wszystkim stać się bardziej przyjazne dla sprzedawców i kupujących. Na ostrowieckim targowisku zakupy robią nie tylko mieszkańcy miasta, ale również wiele osób przyjeżdżających z ościennych miejscowości, w tym z sąsiednich województw. Sezonowo pracuje tu prawie tysiąc podmiotów. To ważny punkt na gospodarczej mapie Ostrowca Świętokrzyskiego - mówił Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński.

Coraz więcej gmin modernizuje targowiska z myślą o lokalnych producentach. Klimontów, Łopuszno, Nowa Słupia, Zawichost, Iwaniska, Skalbmierz i Ostrowiec Świętokrzyski to gminy z województwa świętokrzyskiego, które sięgnęły po środki na rozbudowę i modernizację bazarów. Jednakże największe dofinansowanie, bo po milionie złotych trafiło do Ostrowca Świętokrzyskiego oraz gminy Iwaniska. Łączna wartość wsparcia dla siedmiu gmin to ponad 6 mln zł. Wysokość dofinansowania dla operacji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 wynosi nie więcej niż 1 mln złotych, a maksymalny poziom dofinansowania stanowi 63,63% wartości kosztów kwalifikowanych inwestycji. Zakres rzeczowy operacji obejmuje przebudowę 6 istniejących targowisk i budowę jednego w nowej lokalizacji. Odnosząc się do Ostrowca Świętokrzyskiego umowa ta dotyczy dofinansowania budowy hali targowej o nazwie Mój Rynek – skierowanej głównie pod sprzedaż produktów rolno – spożywczych.

– Centra handlowe to bardzo ważne miejsca dla wielu miejscowości – mówił marszałek Adam Jarubas. – Na targowiskach można kupić żywność ekologiczną i zdecydowanie tańszą. Pamiętajmy, że ograniczenie stresu i wybór zdrowej żywności zmniejszają ryzyko chorób onkologicznych. Dlatego coraz więcej ludzi przekonuje się do takiej żywności. Jest dla nich ważne co jedzą i jak to wpływa na ich zdrowie. Stąd też niezwykle ważna jest rozbudowa i unowocześnianie targowisk miejskich.

Dzięki pozyskanym środkom w Ostrowcu Świętokrzyskim powstanie wiata handlowa z zapleczem sanitarnym o wymiarach 30 na 50 metrów, gdzie znajdzie się 61 miejsc handlowych. Prace nad budową nowej wiaty ruszą najprawdopodobniej w październiku, a zakończenie zaplanowano na czerwiec 2018 roku. Koszt budowy to 2 mln 400 tys. zł. Dofinansowanie ze środków unijnych wyniesie 999 tys. 999 zł.

Budowa wiaty, bez wsparcia, jakie otrzymaliśmy z Urzędu Marszałkowskiego, byłaby niemożliwa - mówi dyrektor Targowiska Miejskiego Mariusz Kosiarz. Pod wiatą powstanie 61 profesjonalnych miejsc handlowych. Każde ze stanowisk będzie oświetlone. „Mój Rynek” wyposażony będzie w w kanalizację oraz odpowiedni dojazd. Ponadto, poza wiatą, przy jej północnej elewacji powstanie 6 miejsc handlowych. Warty uwagi jest również fakt, że targowisko zostanie wyposażone w odnawialne źródła energii. To jednak nie koniec inwestycji, ponieważ miasto planuje wybudować kolejną wiatę do handlu. Jednocześnie poprawiony zostanie układ komunikacyjny łączący osiedla z targowiskiem.