Niemieckie miasta wobec koronawirusa
W blisko 83-milionowych Niemczech zanotowano 23 tysiące chorych na koronawirusa. Miasta organizują pomoc dla mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców. Urzędy działają w trybie online i telefonicznym.
Monachium.JPG
fot. Ewa Parchimowicz

Według Robert Koch Institut w Berlinie, odpowiednika polskiego Instytutu Zdrowia Publicznego i Higieny, liczba chorych na koronowirusa w blisko 83-milionowych Niemczech wynosi blisko 23 000 (stan na 23 marca), co daje 27 chorych na każde 100 tysięcy mieszkańców.
Już w zeszłym tygodniu po nagłym wzrośnie liczby zachorowań land Bawarii i Saary wprowadziły zakaz wychodzenia z domu (z wyjątkiem wizyty w sklepie, aptece, u lekarza) oraz poruszanie się w pojedynkę, parami lub w ramach jednej rodziny. Od niedzieli zasady te obowiązują w całym kraju do odwołania. Za łamanie tego zakazu nakładane będą kary pieniężne. W Westfalii opublikowano już specjalny cennik za łamanie zakazów. I tak za wyjście w więcej niż 2 osoby grozi mandat w wysokości 200 euro; za grillowanie - 250 euro; odwiedziny w domu spokojnej starości - 200 euro; otwarta restauracja - 4000 euro. 

Osoby poruszające się po mieście muszą zachować minimum 1,5 metra odległości od innych. Zasada ta ma także dotyczyć pracowników firm i przedsiębiorstw. 

Niemiecki rząd ma dyskutować na temat pomocy finansowej dla gospodarki, a projekty ustaw  w trybie ekspresowym będą przyjęte już w piątek przez Bundesrat. Za Odrą obowiązuje całkowity zakaz zgromadzeń, nie działają centra handlowe, miejsca użyteczności publicznej. 

Jak sobie radzą niemieckie miasta

Urzędy miast w większości działają w trybie online i telefonicznym. Magistraty publikują na swoich stronach apele włodarzy, informacje dotyczące trybu załatwiania spraw w urzędzie oraz bieżące dane o sytuacji epidemiologicznej w mieście.
Poszczególne miasta wprowadzają także własne rozwiązania na ten trudny czas. W Monachium komunikacja miejska oraz kolej metropolitalna funkcjonuje według nowego rzadszego grafiku, a niektóre linie zostały całkowicie zawieszone. To motorniczy i kierowcy centralnie otwierają drzwi pojazdów. 

Od 16 marca zamknięte są tutaj przedszkola, szkoły i uczelnie. Dla dzieci rodziców pracujących otwarte zostały wówczas punkty opieki kryzysowej, które z dniem 23 marca ze względu na sytuacje epidemiologiczną także zostały zamknięte. Mieszkańcy w wyjątkowych sytuacjach, m.in. lekarze, pracownicy służb ratowniczych, pracownicy socjalni) mogą poprzez złożenie specjalnej deklaracji wnioskować o opiekę do dzieci.

Monachium wspólnie z Instytutem ds. Chorób Tropikalnych otworzyło 3 punkty pobrań testów na korona wirus. Miejsca przeznaczone są głównie dla wszystkich służb zaangażowanych w mieście w zwalczanie i zapobieganie epidemii. Test wykonywany jest bez wychodzenia z auta, a dla osób pieszych w specjalnym namiocie - Drive-In- i Walk-through

https://www.stmas.bayern.de/imperia/md/content/stmas/stmas_inet/21-03-2020_erklaerung_notbetreuung_stmas_stmuk-aktualisiert-clean.pdf

Bawaria oferuje natychmiastową pomoc dla przedsiębiorstw znajdujących się na terenie miasta. Wysokość udzielonej pomocy uzależniona jest od liczby zatrudnionych: do 5 osób wynosi maksymalnie 5 tysięcy euro, do 10 osób maksymalnie 7,5 tysięcy euro, do 50 osób maksymalnie 15 tysięcy euro i do 250 osób zatrudnionych nie więcej niż 30 tysięcy euro. Przyjmowanie wniosków, ich rozpatrywanie i przyznawanie środków następuje wyłącznie drogą elektroniczną
file:///C:/Users/Acer/Downloads/Corona%20%20Antrag.pdf)

Na pomoc mogą także liczyć mieszkańcy miasta, którzy w związku z zaistniałą sytuacją znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej. Drogą mailową lub dzwoniąc pod specjalny numer telefonu można w tamtejszym magistracie zgłosić swoje problemy i zapotrzebowanie.

Wybory samorządowe listownie?

W Bawarii zapowiedziano już, że uzupełniające wybory samorządowe zaplanowane na 29 marca (których pierwsza tura miała miejsce 15 marca), jeśli dojdą w ogóle do skutku, to wyłącznie drogą listowną, a nie w lokalach wyborczych.

Pomoc psychologiczna przez telefon lub mailowo

Miasto Hannover oferuje pomoc psychologiczną dla osób potrzebujących pomocy i wsparcia przy organizowaniu życia rodzinnego, zmniejszaniu napięć i konfliktów w rodzinie, problemów emocjonalnych, rozmowy z dziećmi na temat zagrożeń. Konsultacje odbywają się drogą telefoniczną i mailową. Na stronie ratusza hanowerskiego, jest specjalna zakładka z propozycjami spędzania czasu w domu dla różnych grup wiekowych.

W Berlinie i innych niemieckich miastach funkcjonuje specjalna infolinia oraz strona z pomocą sąsiedzką wraz z dedykowaną na czas epidemii zakładką (https://nebenan.de/corona– potrzebujący pozostawiają swój numer telefonu, kod pocztowy i kategorię pomocy, której potrzebują (np. pomoc w zakupach, gospodarstwo domowe, zwierzęta domowe, dzieci). Po zweryfikowaniu zapotrzebowania i danych, informacja jest publikowana na stronie, dzięki czemu możliwy jest bezpośredni kontakt osób w potrzebie i chcących pomóc poprzez stronę internetową lub telefonicznie.


POZOSTAŁE ARTYKUŁY