​W programie odpracowania zaległości czynszowych wzięło już udział ponad 600 osób, a 351 z nich oddłużyło się na łączną kwotę 1,5 mln zł. Od 1 lipca wzrosła stawka godzinowa z 13 do 15 zł.

Prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska podpisała zarządzenie, które zmienia wysokość stawki dla osób odpracowujących zadłużenie za czynsz w gminnych lokalach. Od 1 lipca stawka godzinowa wzrosła z 13 zł do 15 zł. Dzięki temu łodzianie jeszcze efektywniej będą mogli spłacać swoje długi.

- Jesteśmy dumni z powodzenia tego programu. Stwarza on możliwości wszystkim mieszkańcom naszego miasta, mającym przejściowe kłopoty i długi wobec miejskiej administracji nieruchomości. Praca dla osób chcących powalczyć ze swoim długiem i przerwać ten trudny okres w swoim życiu, dostępna jest w bardzo wielu zawodach i instytucjach na terenie całego miasta. Chętni mogą ją podjąć np. w szkołach, instytucjach kultury, na terenie ogrodu botanicznego i zoologicznego - powiedział wiceprezydent Łodzi, Krzysztof Piątkowski.

Program jest elastyczny. Każdy może pracować tyle, ile uzna za stosowne, a zatrudnienie mogą znaleźć również osoby starsze i niepełnosprawne. Odpracowanie można połączyć z rozłożeniem zaległości czynszowej na raty. Porozumienie jest podpisywane na 12 miesięcy, podczas których osoba zadłużona może spłacić do 10 tys. zł. Program działa od września 2015 r.

W tej chwili w Łodzi z czynszem zalega ponad 18 tysięcy mieszkańców. Są to zarówno najemcy z zaległościami płatniczymi, osoby z już wypowiedzianą umową najmu, jak i byli dłużnicy. Łączna kwota zadłużenia łodzian wobec miasta z tytułu czynszów wynosi 350 mln zł.