Wybory do Parlamentu Europejskiego już 26 maja. Będą miały wpływ na dalsze losy wspólnoty i Polski. Kampania Lepiej wybierz! organizacji pozarządowych pomaga przygotować się do świadomego głosowania.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się już 26 maja. Będą one miały wpływ na dalsze losy wspólnoty i Polski, ponieważ ich stawką jest jedność Europy.

Kampania Lepiej wybierz! organizacji pozarządowych pomaga przygotować się do świadomego głosowania.
Jedność jest dzisiaj w Unii towarem bardzo deficytowym, co powinno nas, Polki i Polaków, mobilizować do udziału w wyborach. Przypominają o tym organizatorzy kampanii w 15-lecie historycznego momentu dołączenia Polski do zjednoczonej Europy. To wystarczający czas, abyśmy wszyscy zauważyli pozytywny wpływ członkostwa na nasze życie, natomiast przybywa wyzwań, z którymi możemy poradzić sobie działając tylko we wspólnocie europejskiej.

Kampania Lepiej wybierz! podkreśla, że istotne jest nie tylko oddanie głosu (w 2014 frekwencja wyniosła zaledwie 24%), ale przede wszystkim postawienie na tych kandydatów, którzy – niezależnie od barw partyjnych – mają jedną cechę wspólną: chcą wspierać i troszczyć się o jedność Europy. Na stronie www.lepiejwybierz.pl można sprawdzić, jak wziąć udział w wyborach bez względu na okoliczności, np. poza miejscem zameldowania, a nawet podczas pobytu za granicą. Można znaleźć też na niej objaśnienie procedur wyborczych, jak oddać ważny głos, poznać ważne daty w kalendarzu wyborczym, a także wytłumaczenie, czym zajmuje się Parlament Europejski oraz jakie są kompetencje zasiadających w nim posłów i posłanek.

Poprzez zabawne teksty, zwane „lepiejami" interesować Polki i Polaków wyborami. Napisali je m.in. Michał Rusinek i Andrzej Saramonowicz. Każdy może spróbować swoich sił w tworzeniu „lepiei”. Na profilu kampanii na Facebook’u trwa konkurs – Napisz to lepiej.

Lepiej oddać mądry głos,
niż mieć za nic Polski los.

Ważne jest, aby odpowiedzialność za to, jaka powinna być Europa, pobudziła jak najwięcej osób do zabrania głosu 26 maja. O zmotywowanie do udziału w wyborach starają się – w ramach kampanii Lepiej wybierz! – organizacje od lat zachęcające do aktywności obywatelskiej. Są to organizacje Frontu Europejskiego: Fundacja im. Stefana Batorego, Fundacja Bronisława Geremka, Fundacja im. Roberta Schumana, Projekt: Polska, Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, a także Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych.