Konferencja "Klauzule społeczne w zamówieniach publicznych"
Została ona zorganizowana przez ZMP, Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) oraz Instytut Spraw Publicznych (ISP) w Warszawie 19 czerwca br. Podczas spotkania mówiono m.in. o doświadczeniach polskich JST w stosowaniu klauzul społecznych.

Zasadnicze bariery w zastosowaniu klauzul społecznych w zamówieniach publicznych dotyczą braku wiedzy na temat istnienia klauzul, świadomości na temat korzyści, umiejętności ich stosowania w praktyce, rozpoznania rynku potencjalnych wykonawców, obawy przed właściwym zastosowaniem nowego rozwiązania, wyższą ceną i gorszą jakością realizacji zamówienia oraz ograniczoną liczbą przedsiębiorstw społecznych - mówiono podczas konferencji „Klauzule społeczne w zamówieniach publicznych – doświadczenia polskich samorządów”.
Została ona zorganizowana przez Związek Miast Polskich, Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) oraz Instytut Spraw Publicznych (ISP) w Warszawie 19 czerwca 2012 r. Na znaczenie tej problematyki zwrócili uwagę członkowie ZMP na Zgromadzeniu Ogólnym w Karpaczu w marcu br. Ze względu na to, że ISP i UNDP będą w niedługo realizować program szkoleniowo-edukacyjny na ten temat w ramach projektu systemowego MPiPS, powstał pomysł przygotowania wspólnej konferencji.
Klauzule społeczne to wyjątek od powszechnie obowiązujących reguł dopuszczany w prawie zamówień publicznych z uwagi na istotne względy społeczne. Co do zasady kryteria oceny oferty złożonej w ramach zamówień publicznych dotyczą jakości i ceny przedmiotu zamówienia, ale prawo przewiduje możliwość wprowadzenia przez udzielającego zamówienia dodatkowych kryteriów, które gwarantują realizację celów społecznych, o ile nie narusza to swobody wyboru. Klauzule społeczne zostały wprowadzone do polskiego prawa zamówień publicznych w 2009 roku. Dotyczą one wymogów dotyczących zatrudnienia (tj. angażowania do wykonania realizacji zamówienia osób zagrożonych wykluczeniem z rynku pracy) lub szkolenia (utworzenie funduszu szkoleniowego lub zwiększenie wpłat na fundusz szkoleniowy). Ten instrument prawny może stanowić także istotny element wspomagający finansowanie dla podmiotów ekonomii społecznej, które zatrudniają osoby mające szczególne problemy z integracją zawodową i społeczną. W obliczu kryzysu gospodarczego, tak w Polsce jak i w całej Europie, zamówienia publiczne wykorzystujące klauzule społecznej są coraz częściej postrzegane jeden z instrumentów rynkowych sprzyjających osiągnięciu zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego.

Załączniki:
Better Future Social Economy M.Lublinskapdf
Klauzule społeczne w zamówieniach Gmina Miasta Gdańsk
Klauzule społeczne w zamówieniach publicznych K.Oldak
Prezentacja Daniel Kolada ZMP
ROPS Klauzule społeczne
Stosowanie klauzul społecznych w praktyce - Brzeziny
Wprowadzenie do tematyki klauzul T.Schimanek
Zadanie dotyczące klauzul społecznych E.Swietekpdf