21 maja Jerzy Kwieciński, Minister Inwestycji i Rozwoju oraz Marcin Krupa, prezydent Katowic poinformowali, że Katowice otrzymały status miasta-gospodarza Światowego Forum Miejskiego w 2022 roku.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej 21 maja Jerzy Kwieciński, Minister Inwestycji i Rozwoju oraz Marcin Krupa, prezydent Katowic poinformowali, że Katowice otrzymały status miasta-gospodarza Światowego Forum Miejskiego, które odbędzie się w czerwcu 2022 roku.

- Z niecierpliwością oczekiwaliśmy decyzji w tej sprawie i spodziewaliśmy się, że dowiemy się o niej dopiero w przyszłym tygodniu podczas oficjalnego spotkania UN Habitat, agendy ONZ odpowiedzialnej za Światowe Forum Miejskie. Katowice miały bardzo silną konkurencję i pokonały Petersburg, Meksyk, a na samym finiszu Dortmund – podkreślał minister Jerzy Kwieciński.Aplikując o możliwość organizacji Forum przedstawiliśmy dynamiczną transformację naszego kraju w ostatnich latach. Jako symbol tych zmian pokazaliśmy Katowice, które przeszły metamorfozę z ośrodka przemysłowego w nowoczesne miasto kultury, biznesu i spotkań. Dziś Katowice mają swoje miejsce na mapie Polski i świata – podkreślał minister Jerzy Kwieciński.

To ogromne wyróżnienie nie tylko dla naszego miasta, ale dla całego kraju. ONZ już drugi raz doceniło potencjał i możliwości Katowic do goszczenia tak dużego wydarzenia, bo w grudniu zeszłego roku byliśmy gospodarzem Szczytu Klimatycznego – mówił Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Światowe Forum Miejskie (World Urban Forum, WUF) to prestiżowa międzynarodowa konferencja, którą organizuje agenda ONZ ds. urbanizacji i osiedli miejskich UN-Habitat. Najbliższa edycja wydarzenia odbędzie się w 2020 r. w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Abu Zabi, natomiast poprzednie dwa spotkania, które zorganizowano w Kuala Lumpur w Malezji i w Quito w Ekwadorze, zgromadziły w każdym z tych miast ponad 20 tys. uczestników w każdym z miast. Wydarzenie trwa tydzień. – Światowe Forum Miejskie to najważniejsze globalne wydarzenie dla ludzi zajmujących się polityką miejską, transformacją i rozwojem miast. Będzie to dla nas dobra okazja do wymiany doświadczeń i pokazania naszych osiągnięć w tym zakresie – podkreślał minister Jerzy Kwieciński.

Zabiegi o przyznanie Katowicom możliwości organizacji WUF rozpoczęły się w zeszłym roku przy współpracy Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Miasta Katowice. Wśród polskich miast, obok Katowic, strona rządowa rozważała także wskazanie Warszawy, Poznania lub Łodzi. W ramach dalszych działań minister Jerzy Kwieciński wspólnie z prezydentem Marcinem Krupą prezentowali w marcu tego roku kandydaturę Katowic w Kenii, a następnie delegaci ONZ wizytowali Katowice.