W 30. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w powojennej Polsce na przełomie maja i czerwca w Białymstoku odbędą się obchody Dni Wolności i Praw Obywatelskich.

W 30. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w powojennej Polsce na przełomie maja i czerwca w Białymstoku odbędą się obchody Dni Wolności i Praw Obywatelskich. W 2013 r. Sejm RP ustanowił to święto i wyznaczył jego datę na 4 czerwca.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zaprasza mieszkańców miasta na obchody Dni Wolności i Praw Obywatelskich, które w mieście rozpoczną się 31 maja wystawą i projekcją filmową, a zakończą 7 czerwca koncertem na Rynku Kościuszki.

– Chcemy upamiętnić pierwsze częściowo wolne wybory do Sejmu i Senatu w powojennej Polsce. Ta data jest bardzo ważna w historii naszego kraju. Wyniki wyborów w 1989 roku zapoczątkowały uwalnianie się Europy od komunizmu. Polska była pierwszym krajem bloku wschodniego, którego demokratyczna opozycja zyskała realny wpływ na władzę – powiedział Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. – Świętujmy wspólnie rocznicę tamtych historycznych wydarzeń.