Prezydenci polskich miast, pod egidą Związku Miast Polskich, rozpoczęli w Łodzi ogólnopolską kampanię #dziękUEmy, prezentującą zmiany, które zaszły w naszym kraju dzięki wsparciu środków unijnych.

To już 15 lat od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W czwartek (18 kwietnia) prezydenci polskich miast rozpoczęli w Łodzi ogólnopolską kampanię #dziękUEmy, prezentującą zmiany, które zaszły w naszym kraju dzięki wsparciu środków unijnych.

1 maja 2019 roku będziemy świętować 15. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Przez te wszystkie lata, dzięki współpracy, wymianie doświadczeń, środkom europejskim oraz zaangażowaniu lokalnych społeczności wokół europejskich wartości, Polska przeszła prawdziwą metamorfozę.

- Wspólnie z miastami całego kraju, pod egidą Związku Miast Polskich, rozpoczynamy kampanię, która przypomni wszystkim Polakom, jak bardzo zmienił się nasz kraj, nasze miasta i gminy, w tym również Łódź przez 15 lat naszego członkostwa w Unii Europejskiej - powiedziała prezydent Hanna Zdanowska w EC1, na konferencji inaugurującej kampanię ZMP, którą rozpoczęło odśpiewanie "Ody do radości" przez Chór Miasta Łodzi.

15 lat Polski w Unii Europejskiej to nie tylko nowa infrastruktura, zrewitalizowana przestrzeń publiczna, czy nowe obiekty sportowe i kulturalne. To również wspólny rynek, swoboda podróżowania, komunikowania się, wymiana kulturalna, edukacja, czy wspólne wartości, co podkreślali przybyli do Łodzi goście: prezydent Gliwic i prezes ZMP Zygmunt Frankiewicz, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Sopotu Jacek Karnowski oraz prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Dlatego tak ważne są wybory do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 26 maja br.

Zainaugurowana w Łodzi wspólna kampania europejska miast i Związku Miast Polskich, którą przedstawiła Joanna Nowaczyk, z-ca dyrektora Biura ZMP, ma nadać wszystkim planowanym w miastach wydarzeniom, związanym z rocznicą jednolity ogólnopolski charakter, na który składają się: wspólna grafika plakatu, spot wideo (cztery 15 sekundowe i jeden 2 minutowy spot pokazujący różnorodne korzyści z naszego członkostwa w UE) oraz działania w mediach społecznościowych.

Wiele miast, powiatów i województw planuje na 15-lecie członkostwa w Unii rozmaite wydarzenia. W Warszawie 1 maja Krakowskie Przedmieście będzie miejscem Festiwalu Europejskiego, ze strefami dla osób o różnych zainteresowaniach. W Sosnowcu i w Gdańsku zaplanowano koncert z udziałem Zbigniewa Hołdysa, Macieja Maleńczuka, Grzegorza Turnaua oraz innych gwiazd pod hasłem "Zjednoczeni w różnorodności". Opolski Urząd Marszałkowski wraz z miastem Opole organizują 4 maja wielką galę na terenach obok Centrum Wystawienniczo-Kongresowego - koncert z udziałem gwiazd polskiej piosenki, liczne atrakcje, stoiska promujące Unię Europejską. Podobne koncerty będą odbywały się w całym województwie. W Zgorzelcu 1 maja odbędzie się po obu stronach Nysy Festyn Europejski, który w południe zainaugurują burmistrzowie Zgorzelca i Goerlitz, częstując mieszkańców obu miast ogromnym tortem okolicznościowym, a zakończy wieczorna transgraniczna zabawa taneczna. To tylko kilka przykładów.
Wspólnym akcentem obchodów 1 maja ma być odśpiewanie w samo południe "Ody do radości", które w Łodzi zaplanowano w pasażu Schillera. W wielu miastach "Oda" - hymn UE, będzie wykonywana w różnych aranżacjach i godzinach, m.in. także dokładnie o północy z 30 kwietnia na 1 maja.

Więcej informacji o kampanii TUTAJ