Związek Miast Polskich identyfikuje się z listem otwartym Burmistrza Miasta Milanówka i solidarnie przeciwstawia się różnym formom przemocy, agresji i hejtu w Internecie.

Burmistrz Miasta Milanówka wystosował do Związku Miast Polskich „List otwarty”, w którym zwraca się do koleżanek i kolegów samorządowców w sprawie wspólnego działania przeciwko hejtowi w Internecie.

„Jako samorządowcy: wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, jesteśmy przedstawicielami konstytucyjnego organu władzy publicznej. Z oczywistych powodów podlegamy większej krytyce, i to jest rzecz naturalna. Natomiast ksenofobiczne, rasistowskie artykuły, podprogowe sugestie o łamaniu prawa, korupcji, nepotyzmie czy czynach niegodnych samorządowca, w sposób jaskrawy przekroczyły granicę dopuszczalnej krytyki. Posiadamy również kodeksową ochronę. Ta nie dopuszcza szkalowania nas i poniżania, stąd moje zdecydowane NIE”pisze Burmistrz Piotr Remiszewski w „Liście otwartym do ZMP".

Osoby posługujące się retoryka nienawiści i słownej agresji zwalczając - w imieniu „dobra wspólnego mieszkańców” kogokolwiek działającego w samorządzie, a szczególnie osobę burmistrza, na której spoczywa tak wielka odpowiedzialność - niszczą resztki zasad i standardów, w oparciu o które samorząd w Polsce zabudowywał przez 30 lat swój niekwestionowany sukces.

„Siła internetu jest nie do przecenienia. Używany w dobrej wierze, jest znakomitym narzędziem informacji. Ale jest również brudną bronią w walce, w której kłamstwo
i opluwanie innych stają się standardem. Kilka osób, zazwyczaj ukrytych pod internetowymi nickami, trolli, może rozpętać wielką falę hejtu.

Wiem, że nie jestem pierwszym samorządowcem, który stał się celem hejtu. Wiem, że wielu z nas stanęło twarzą w twarz z rekcją aparatu ścigania, że podobne działania jako czyn, mają znikomą szkodliwość społeczną. Co zatem musi się jeszcze zdarzyć, aby wreszcie przestano tolerować mowę nienawiści i internetowy hejt, skierowany w przedstawicieli władzy samorządowej?” – pisze Burmistrz Remiszewski.

ZMP przyłącza się do apelu Burmistrza Miasta Milanówka i wzywa do wspólnego przeciwstawiania się mowie nienawiści. Związek potępia hejt w dyskusji publicznej oraz różne formy agresji i przemocy w Internecie z jakichkolwiek pobudek; politycznych, osobistych etycznych czy rasowych.