ZMP rozpoczyna realizację nowego projektu, współfinansowanego z Polsko-Kanadyjskiego Programu Wsparcia Demokracji. Poszukuje polskich miast, które przyjmą po 2 przedstawicieli ukraińskiego samorządu.

Wsparcie dla ukraińskich samorządów

Związek Miast Polskich realizuje projekt „Zwiększenie udziału mieszkańców w planowaniu strategicznym i planowaniu świadczenia usług publicznych w nowych połączonych gromadach na Ukrainie”, współfinansowany ze środków Polsko-Kanadyjskiego Programu Wsparcia Demokracji.

Projekt kontynuuje dotychczasowe działania Związku i naszych miast członkowskich wspierające reformy decentralizacyjne na Ukrainie. Adresowany jest do pięciu samorządów (gromad) ukraińskich, które zdecydowały się na udział w pilotażu reform i po ubiegłorocznych wyborach samorządowych i od 1 stycznia 2016 r. rozpoczęły funkcjonowanie jakonowe połączone jednostki.

Celem projektu jest przekazanie ukraińskim samorządowcom i przedstawicielom organizacji społeczeństwa obywatelskiego polskich doświadczeń w zakresie planowania strategicznego i świadczenia usług publicznych. W ramach projektu odbywać się będą warsztaty prowadzone na Ukrainie przez polskich i ukraińskich konsultantów, w samorządach uczestniczących w projekcie. Przewidziano także wizytę studyjną w Polsce, dla przedstawicieli tych 5 ukraińskich gmin oraz dwóch konsultantów ukraińskich. Warsztat inicjujący projekt odbędzie się 11-12 kwietnia 2016 w Tarnopolu na Ukrainie, a wizyta studyjna w ramach projektu 15-20 maja 2016 w Warszawie i w 5 polskich miastach. Ze strony ukraińskiej w projekcie wezmą udział następujące gminy: Pidvolochysk (g. wiejska - 21,5 tys. mieszkańców), Shumsk (g.miejska 18,7 tys. mieszkańców) i Skalat (g. miejska 15,6 tys. mieszkańców) z obwodu tarnopolskiego oraz Makiv (g. wiejska 7,7 tys. mieszkańców), Medzhybizh (g. wiejska 8,9 tys. mieszkańców) z obwodu chmielnickiego.

Zapraszamy miasta członkowskie ZMP do udziału w tym projekcie Obecnie poszukujemy pięciu polskich miast, które w terminie 16-19 maja br. przyjmą po dwóch przedstawicieli z ukraińskiego samorządu. Ze środków projektu dla każdego z gości sfinansujemy: podróż z Ukrainy do Warszawy i powrotną oraz ubezpieczenie podróży. W polskim mieście goszczącym: podróże lokalne, 3 noclegi i wyżywienie (do kwoty 2 tys. zł brutto na osobę), tłumaczenie podczas pobytu w mieście (do kwoty 1200 zł brutto).

Od polskich miast gospodarzy oczekujemy przygotowania programu wizyty, na podstawie informacji przekazanych wcześniej przez Biuro Związku Miast Polskich oraz organizacji pobytu w mieście. Na dalszym etapie realizacji projektu chcielibyśmy poprosić Prezydenta/Burmistrza lub inną osobę ze szczebla zarządzającego w Państwa mieście o udział w jednym z warsztatów na Ukrainie, w samorządzie, którego przedstawicieli będzie Państwo wcześniej gościć. Ze środków projektu finansujemy: bilet lotniczy, transport lokalny, noclegi i wyżywienie na Ukrainie oraz ubezpieczenie. Planowany termin tego warsztatu to przełom maja i czerwca br.

Miasta zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o wypełnienie i odesłanie do dnia 18 kwietnia br., do Biura Związku załączonego formularza. W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt z koordynatorem projektu w Biurze ZMP, Alicją Stachowiak (e-mail: alicja.stachowiak@zmp.poznan.pl, tel: 663 232 232).


W załączeniu Zaproszenie dla miast i Formularz zgłoszeniowy