Warszawscy strażnicy miejscy podczas stanu epidemii patrolują stolicę i pilnują przestrzegania zakazu zgromadzeń. Działa też Uliczny Patrol Medyczny, który pomaga m.in. osobom bezdomnym.

Warszawscy strażnicy miejscy działają na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Do ich dotychczasowych zadań doszło pilnowanie, by mieszkańcy, zwłaszcza młodzież nie gromadzili się w parkach czy innych miejscach rekreacji. Patrolują około 130 takich miejsc w stolicy. Do niedawna wielu lekceważyło zagrożenie, strażnicy więc przekonywali, by się rozeszli i nie stwarzali niepotrzebnego zagrożenia.

Strażnicy miejscy podczas epidemii pomagają również osobom bezdomnym, którym w sytuacji epidemii coraz trudniej jest zdobyć jedzenie. Dlatego strażników rejonowych wspiera Uliczny Patrol Medyczny. Dzięki nim bezdomni mogą liczyć na prowiant i pomoc ratowników medycznych. Paczki żywnościowe przygotowuje Caritas, a strażnicy rozwożą je do potrzebujących.

W Warszawie uruchomiono też autobus, oznaczony jako MPP dla najbardziej potrzebujących, który zatrzymuje się w kilku wyznaczonych punktach miasta. Osoby wykluczone, ubogie lub bezdomne mogą otrzymać tam żywność i środki czystości. Aby ich odbiór przebiegał spokojnie i bezpiecznie, ich wydawaniu asystują strażnicy miejscy.