Tychy - Młodzieżowy Budżet Partycypacyjny
30 tysięcy złotych – tyle będzie miała do dyspozycji tyska młodzież w ramach pilotażowego projektu Młodzieżowego Budżetu Partycypacyjnego. Pomysły mają zostać zrealizowane do końca 2018 roku.
Tychy-m_odziezowy_BP.jpg
fot. umtychy.pl

Do 10 września szkoły mogą zgłaszać chęć udziału w projekcie. Potem będzie czas na zgłaszanie konkretnych propozycji, a ich realizacja ma zakończyć się do końca 2018 roku.

Od 11 września do 2 października br. będzie trwał tzw. „etap szkolny”. To czas na zgłaszanie propozycji przez młodzież.
- Propozycję zadań może zgłosić każdy uczeń, którego szkoła bierze udziału w tym przedsięwzięciu, pod warunkiem, że do swojego pomysłu przekona minimum 15 rówieśników, a pomysł jest zgodny ze statutem szkoły – mówi Krystyna Rumieniuch z Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia UM Tychy.
Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach: projekt musi być złożony w sekretariacie szkoły na odpowiednim formularzu (do pobrania w sekretariacie szkoły lub na stronie www.razemtychy.pl). Wstępnej weryfikacji projektów pod względem możliwości realizacji i kosztów dokona Szkolna Komisja Konsultacyjna złożona z dyrekcji Szkoły, dwóch nauczycieli oraz trzech przedstawicieli samorządu uczniowskiego. Uprawnionymi do głosowania są wszyscy uczniowie szkoły.

- Do wdrożenia projektu Młodzieżowego Budżetu Partycypacyjnego w naszym mieście przymierzaliśmy się od dawna. Zależało nam na aktywnym włączeniu się tyskiej młodzieży w procesy obywatelskie, we współdecydowanie o tym, co powinno być realizowane w mieście. W projekt zaangażowali się radni i Młodzieżowa Rada Miasta. Były warsztaty, spotkania, podczas których młodzież wspólne wypracowała zasady, na jakich będzie się opierał tyski budżet – mówi Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.
W warsztatach organizowanych w dziewięciu szkołach tj. liceach, technikach oraz szkołach zawodowych wzięło udział 400 młodych tyszan, nauczyciele oraz dyrektorzy tyskich szkół ponadpodstawowych. Razem debatowano między innymi nad możliwościami zwiększania wpływu młodzieży na swoje otoczenie oraz poczuciem sprawczości w kwestiach, które są dla młodych ludzi ważne
.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY