O samorządzie i samorządności rozmawiali we wtorek 4 czerwca w Gdańsku przedstawiciele samorządów różnego szczebla z całej Polski.

Efektem debaty Samorządna Rzeczpospolita jest podpisanie deklaracji z 21 tezami, które dotyczą najważniejszych obszarów działań samorządów.

- Mamy odważny plan, by na nowo określić rolę samorządu w Polsce - mówiła na otwarciu debaty Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska - Nie wyobrażam sobie, abyśmy przez ten czas nie podjęli próby zmiany Polski na lepsze. Ale zacząć trzeba już dziś.

- Dziś, 4 czerwca, przedstawiamy 21 tez mówiących o rzeczach fundamentalnych, najważniejszych dla naszych mieszkańców. Tez, nad którymi chcemy pracować, aby w sierpniu, podczas kolejne ważnej rocznicy przedstawić 21 postulatów, a następnie projektów ustaw, tak, aby Polska byłą silna wspólnotami lokalnymi – powiedział Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Bo samorządowcy muszą razem z mieszkańcami wzmocnić wspólnotę, bo my nie chcemy dzielić, chcemy budować demokratyczną i samorządną Polskę. My musimy być razem, musimy dać tu, 4 czerwca początek porozumieniu na rzecz prawdziwej demokracji.

Komentarz Andrzeja Porawskiego do 21 tez samorządowych z Gdańska