Ponad 121 mln zł na inwestycje, z czego około 50 mln zł na budowę dróg, a 30 mln zł na dalszą rewitalizację miasta. Tak w skrócie przedstawia się plan przyszłorocznych inwestycji w Rudzie Śląskiej.

Ponad 121 mln zł na inwestycje, z czego około 50 mln zł na budowę dróg, a 30 mln zł na dalszą rewitalizację miasta. Tak w skrócie przedstawia się plan przyszłorocznych inwestycji zawarty w projekcie budżetu miasta na 2019 r.

Będzie to trzeci rok z rzędu, kiedy na inwestycje przeznaczamy ponad 100 mln zł. Przede wszystkim będziemy kontynuować rozpoczęte już inwestycje, ale będą też nowe, m.in. rewitalizacja terenu po koksowni Orzegów, czy rozpoczęcie budowy mieszkań komunalnych przy ul. Bankowej – zapowiada prezydent Grażyna Dziedzic. Projekt budżetu został właśnie złożony w Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Katowicach. Teraz ma ona 30 dni na zaopiniowanie dokumentu. Potem nad projektem debatować będą rudzcy radni.

Tradycyjnie najwięcej środków przeznaczonych na inwestycje przeznaczonych zostanie na budowę dróg. W przyszłym roku miałoby to być około 50 mln zł. W mieście kontynuowana ma być budowa trasy N-S w kierunku autostrady A4 na ostatnim już odcinku od ul. Kokota do autostrady. Na ten cel zarezerwowano ponad 8,7 mln zł. – Na początku przyszłego roku chcemy ogłosić przetarg – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.
Niezwykle ważna dla układu komunikacyjnego miasta będzie kontynuowana w przyszłym roku przebudowa ul. Piastowskiej. Na ten cel zarezerwowano ponad 18,2 mln zł. Dodatkowo planowane jest rozpoczęcie budowy ciągu pieszo-rowerowego pomiędzy ul. Narcyzów i Chryzantem, a także rozbudowa ul. Halembskiej i Nowy Świat. Te dwie inwestycje kosztować mają blisko 3,7 mln zł. Ponadto w projekcie budżetu założono dalszą rozbudowę dróg gruntowych oraz budowę dróg dojazdowych do zbytych nieruchomości. Ogółem na te zadania przeznaczonych ma być ponad 9,2 mln zł.

W przyszłym roku władze miasta zamierzają kontynuować także kilka ważnych projektów rewitalizacyjnych.