Dzięki przyznaniu ponad 200 tysięcy euro Racibórz i czeska Ostrawa przez dwa lata wspólnie będą organizować jarmarki bożonarodzeniowe, wielkanocne i św. Marcelego.

Współpraca polsko – czeska to ważny kierunek polityki Raciborza w budowaniu pozycji miasta na szerszej arenie. Dzięki kooperacji z południowym sąsiadem zrealizowaliśmy już szereg ciekawych inicjatyw, z których korzystają dzisiaj mieszkańcy, a które dzięki wsparciu zewnętrznemu nie nadwyrężają budżetu miasta.

Oficjalnie ogłoszona została decyzja o przyznaniu wsparcia dla raciborsko – ostrawskiego (dzielnica Poruba) projektu wspólnej organizacji jarmarków. Przez dwa lata miasta będą korzystać ze wsparcia w wysokości ponad 200 tysięcy euro na przygotowanie jarmarków bożonarodzeniowych, wielkanocnych i św. Marcelego. Po stronie czeskiej uzyskane wsparcie wynosi ponad 120 tysięcy euro. Dzięki projektowi zakupiona zostanie m.in. mobilna scena z nagłośnieniem (o wymiarach minimum 6x8 metrów), 20 domków wystawienniczych (do tej pory wynajmowaliśmy tę część infrastruktury), dekoracje i ozdoby bożonarodzeniowe i wielkanocne, zakup i montaż żywej choinki bożonarodzeniowej, licencje na pokazy filmowe w czasie kina zimowego, wynajem telebimu, wynajem karuzeli.

Ważnymi elementami projektu będą również działania tzw. miękkie, skierowane bezpośrednio w rozwój kapitału ludzkiego. W przypadku tego projektu będzie to np. organizacja dni polskich w Ostrawie i dni czeskich w Raciborzu oraz przedsięwzięcia pod nazwą Seniorzy dla młodzieży i Młodzież dla seniorów.

W ramach projektu stworzona zostanie również wspólna platforma informacyjna za pomocą mediów społecznościowych (dzięki połączeniu profili facebookowych obu miast). Projekt będzie realizowany w ramach Europejskiej Współpracy Transgranicznej, dzięki której miasta uzyskały szereg korzyści takich jak ścieżki rowerowe, strażackie wozy bojowe, inwestycje w arboretum.