Komunikat z Komisji Gospodarki Nieruchomościami ZMP w Radomiu
W dniu 10 maja 2016 roku w Urzędzie Miejskim w Radomiu odbyło się pierwsze posiedzenie nowoutworzonej Komisji Gospodarki Nieruchomościami Związku Miast Polskich.
foto-poniatowa.JPG

W dniu 10 maja 2016 roku w Urzędzie Miejskim w Radomiu odbyło się pierwsze posiedzenie nowoutworzonej Komisji Gospodarki Nieruchomościami Związku Miast Polskich.

Uczestników spotkania powitał Konrad Frysztak, Wiceprezydent Miasta Radomia. W posiedzeniu Komisji brali udział przedstawiciele miast zajmujących się gospodarką nieruchomościami oraz Dyrektor Biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski.

Członkowie Komisji dokonali wyboru władz, Przewodniczącym Komisji Gospodarki Komunalnej został Konrad Frysztak, Wiceprezydent Miasta Radomia, Wiceprzewodniczącymi Julita Grzegrzółka, Dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miejskiego w Pile, Roman Doganowski Pełnomocnik Burmistrza Miasta Milicz oraz Robert Myrta, Doradca Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie. Sekretarzem Komisji została Małgorzata Pracka, Dyrektor Wydziału Zarządzania Nieruchomościami Urzędu Miejskiego w Radomiu.

Komisja obradowała nad następującymi tematami:

- ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami. Przewodniczący Konrad Frysztak wskazał potrzebę zgłaszania indywidualnych zmian legislacyjnych do dnia 31 maja 2016 roku co będzie stanowiło podstawę opracowania programu działań Komisji

- ustawa o rewitalizacji z dnia 9 października 2015 roku /Dz. U. 2015, poz. 1777/. Andrzej Porawski, Dyrektor Biura Związku Miast Polskich przedstawił ww. akt w oparciu o wspólny projekt Związku Miast Polskich i Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, złożony na ręce ministra właściwego ds. rozwoju regionalnego.

Komisja podkreśliła właściwy kierunek zmian nowelizacji ustawy w zakresie ustawy o gospodarce nieruchomościami w tym dodanie art. 124c dotyczącego ograniczenia w drodze decyzji, sposobu korzystania z nieruchomości. Zwrócono uwagę na brak legalnej definicji parków, ciągów pieszych, promenad i bulwarów co stanowi praktyczny problem interpretacyjny. Zauważono także problem praktyczny ustawy o rewitalizacji w zakresie przekazywania informacji przez notariuszy odnośnie realizacji ustanowionego na rzecz gminy prawa pierwokupu wszystkich nieruchomości położonych na obszarze rewitalizacji. Podkreślono również, że ustawa o rewitalizacji z dnia 9 października 2015 roku dała pomocne narzędzie w postaci możliwości uchwalenia przez radę gminy dla obszaru rewitalizacji - miejscowego planu rewitalizacji - jeżeli uchwalony został gminny program rewitalizacji.

Kolejną tematyką nad którą Członkowie Komisji obradowali była Specjalna Strefa Rewitalizacji. Podkreślono znaczenie przepisu art. 33 ustawy o rewitalizacji z dnia 9 października 2015 roku, który jest odpowiedzią na potrzeby eliminacji lub co najmniej ograniczenia restitutio in natura. Uznano, że dotychczasowa postać obowiązku restytucji naturalnej stanowiła nadmierną uciążliwość w podejmowaniu procesu inwestycyjnego.

Ostatnim punktem obrad była dyskusja nad instytucją zwrotu wywłaszczonych nieruchomości. Wskazano na przepis art. 136 ustawy o gospodarce nieruchomościami, który nakłada na organ konieczność dokonania dokładnej analizy realizacji celu wywłaszczenia. Jednogłośnie uznano, że taki stan rzeczy stanowi rzeczywistą przeszkodę w skutecznym i aktywnym gospodarowaniu nieruchomościami. W dyskusji wykazano potrzebę zmiany przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami pod kątem omówionych propozycji rozwiązań legislacyjnych w tym zakresie. Przedstawiono propozycje zmian w prawie w zakresie zwrotu wywłaszczonych nieruchomości. Podkreślono, że propozycja zmian przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami wymaga podejścia kompleksowego dla zagwarantowania jasności, pewności i stabilności prawa z jednoczesnym uznaniem konstytucyjnej ochrony prawa własności.

Zgłoszono również postulat debaty nad tematyką ustawy z dnia 13 grudnia 2013 roku o rodzinnych ogrodach działkowych /Dz. U. 2014 poz. 40 ze zm./, z uwagi na problem obowiązku odtworzenia rodzinnego ogrodu działkowego.

Na zakończenie posiedzenia Komisji Gospodarki Nieruchomościami Przewodniczący Komisji Konrad Frysztak zaprosił członków Komisji na Konferencję Związku Miast Polskich z zakresu zmiany ustawy dot. wywłaszczeń, która odbędzie się w dniu 8 czerwca 2016 roku w Radomiu.

Agnieszka Stencel


POZOSTAŁE ARTYKUŁY