Cztery rejsy, pięć różnych tras i niezwykłe przygody, a wszystko dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W Gdyni przygotowywane są te bliższe i te dalsze morskie wyprawy.

Cztery rejsy, pięć różnych tras i niezwykłe przygody, a wszystko dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W Gdyni przygotowywane są te bliższe i te dalsze morskie wyprawy. W maju z Gdyni wystartują trzy z nich: Rejs Niepodległości, rejs „Do granic Niepodległej” i wyprawa „Śladami Biało-Czerwonej”. Z kolei w czerwcu do naszego miasta zawitają uczestnicy „Sail for Independence”. To rejs, w którym biorą udział przedstawiciele czterech krajów nadbałtyckich, w tym Polski. Morską przygodą chcą uczcić stulecie niepodległości swoich państw.

Serię rejsów organizowanych dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości otworzy wyprawa „Śladami Biało-Czerwonej 2018”. Z Gdyni wyruszy ona 6 maja. Żeglarze spędzą na morzu pięć miesięcy. Będą pływać w dość trudnych i wymagających warunkach. Podczas rejsu odwiedzą zagraniczne miasta i porty, w których żyli, walczyli, działali i tworzyli Polacy. Popłyną na dwóch jachtach – „Allie” i „Tornado”. Każdy pokona inną trasę.

Kilka dni później z Gdyni wypłynie „Zawisza Czarny”. Żaglowiec wyruszy w rejs „Do granic Niepodległej”. Będzie on miał charakter edukacyjny. Poza stałą załogą popłyną w nim także 18 uczniów z pomorskich szkół. To laureaci III Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji. Udział w rejsie to ich nagroda.

20 maja 2018 roku rozpocznie się największa i najdłuższa morska wyprawa organizowana dla uczczenia stulecia polskiej niepodległości – Rejs Niepodległości. Tego dnia „Dar Młodzieży” wypłynie z Gdyni, żeby okrążyć glob. Jego punktem kulminacyjnym będzie udział żaglowca i jego załogi w 34. Światowych Dniach Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 roku. „Dar Młodzieży”, według założeń, powróci do Polski w marcu 2019 roku. Rejs to ogromne wyzwanie, statek spędzi w morzu 10 miesięcy i przepłynie w tym czasie 33 tysiące mil morskich.