Białystok szykuje się do obchodów 100-lecia swojego odzyskania niepodległości. Miasto na 19 lutego zaplanowało liczne działania, które mają włączać białostocczan do aktywnego udziału w świętowaniu.

Rocznicę wyzwolenia Białegostoku z rąk zaborców uczcimy przede wszystkim w lutym 2019 roku, w trakcie wielu wydarzeń – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Naszym celem jest włączenie jak największej liczby białostoczan w aktywne, radosne świętowanie niepodległości Białegostoku. W mieście będą się odbywały nie tylko oficjalne obchody, ale także projekty i przedsięwzięcia angażujące mieszkańców w różnym wieku.

Wśród wielu zaplanowanych przez Miasto Białystok oraz miejskie instytucje kultury i sportu działań znalazły się m.in.:
• Test Wiedzy o Historii Białegostoku,
• Koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego,
• wystawy plenerowe,
• mapping – pokaz multimedialny,
• słuchowisko „Życie na zderzaku. Białostockie drogi do wolności”,
• premiera filmu „Zenek” (reż. Dariusz Szada-Borzyszkowski) opowiadającego o nastoletnim harcerzu, zastrzelonym przez niemieckiego żandarma,
• koncert Michała „Ciry” Ciruka – „Pocztówki z miasta B. część II”,
• program artystyczny „100 lat niepodległości w pigułce”,
• promocja książki „Białystok w łunie światowej pożogi wojennej” (red. Antoni Faranowski),
• „100 minut na 100-lecie Niepodległości Białegostoku” – zawody pływackie.

Najwięcej wydarzeń odbędzie się 19 lutego 2019 r. Wtedy zaplanowano też uroczystą inaugurację obchodów w Operze i Filharmonii Podlaskiej (koncert „Mazowsza” i wręczenie tytułu „Białostoczanin 100-lecia”) oraz główne uroczystości na Rynku Kościuszki i na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada.

19 lutego wejdzie także do obiegu specjalny, rocznicowy znaczek pocztowy Poczty Polskiej o nominale 5 zł, w nakładzie 10 milionów sztuk. Na znaczku przedstawiono gryf z bramy wjazdowej do pałacu, na tle Pałacu Branickich. Na kopercie – panoramę Białegostoku. Znaczek zostanie wydany w ramach serii Miasta Polskie. Do projektu wykorzystano zdjęcia Urzędu Miejskiego oraz zdjęcie autorstwa Fundacji Zapomniane Podlasie.

Za symboliczną datę odzyskania przez Polskę niepodległości po zaborach przyjęło się uważać 11 listopada 1918 r. Tego dnia zakończyła się I Wojna Światowa, a w Warszawie Józef Piłsudski przejął władzę nad polskim wojskiem. Białystok na przyłączenie do odrodzonej ojczyzny musiał poczekać do lutego następnego roku. W tym przejściowym okresie w naszym mieście dochodziło do grabieży, jako że Białystok znajdował się na trasie wojsk niemieckich, wycofujących się z Ukrainy. Dopiero 17 lutego 1919 roku do miasta przyjechał płk Stanisław Dziewulski, pierwszy polski komendant miasta. Dwa dni później do Białegostoku wkroczyły oddziały polskie, a Niemcy opuścili miasto.