Trwa realizacja trójstronnego projektu „Polsko-norweska pomoc dla podniesienia efektywności energetycznej na Ukrainie”. Odbyła się wizyta studyjna w Norwegii, z udziałem polskich i ukraińskich miast.

Trwa realizacja trójstronnego projektu „Polsko-norweska pomoc dla podniesienia efektywności energetycznej na Ukrainie”. W dniach 5-8 czerwca br. odbyła się wizyta studyjna w Norwegii, z udziałem polskich i ukraińskich miast.

Uczestnicy wizyty studyjnej z polskich i ukraińskich miast partnerskich mieli okazję posłuchać o założeniach polityki energoefektywności w Norwegii, a także zobaczyć konkretne przykłady jej wdrażania.

W siedzibie Norweskiego Związku Władz Lokalnych i Regionalnych (KS), polscy i ukraińscy goście poznali strategie i ramy dla efektywności energetycznej (EE) oraz odnawialnych źródeł energii w norweskim sektorze gminnym. Była także okazja by poznać strukturę i sposób działania samego związku.

Uczestnicy wizyty studyjnej odwiedzili nowo wybudowaną szkołę podstawową i ponadpodstawową Vollebekk (Oslo), jako przykład wdrażania rozwiązań EE. Odwiedzili również Energisenteret (Centrum edukacyjne poświęcone energii – jej źródłom, przemianom, sposobom wytwarzania energii elektrycznej, cieplnej itp.). Goście poznawali filozofię pracy Centrum zgodnie z zasadą „baw się i ucz”. Była okazja nie tylko zobaczyć, ale i osobiście poznać działanie ekspozycji przygotowanej dla celów edukacyjnych. Celem działania tej placówki jest szeroko rozumiana popularyzacja świadomego korzystania z energii, procesu jej powstawania i obiegu w przyrodzie. Pokazy edukacyjne w Centrum prowadzone są bezpłatnie.
Wizytę w powiecie Oppland zakończyło zwiedzanie hydroelektrownii Hunderfossen.

Kolejnym miejscem wymiany doświadczeń było miasto Fredrikstad. Po prezentacji strategii zwiększania efektywności energetycznej w gminie, odbyło się zwiedzanie hali sportowej Lisleby, zero-emisyjnego budynku sportowo-edukacyjnego. Następnym punktem programu była wizyta na składowisku odpadów, którego właścicielem jest gmina Fredrikstad. Na terenie tego zakładu znajdują się również biogazownia i elektrociepłownia. Uczestnicy wyjazdu odwiedzili też szkołę ponadpodstawową w Kværnhuset, która została zbudowana zgodnie z zielonymi zasadami. Lokalizacja, projekt architektoniczny i wystrój wnętrza tej placówki w pełni wykorzystuje naturalne walory miejsca, w którym powstała.. Ostatnim punktem programu było spotkanie w Fredrikstad Energy Sales i przedstawienie współpracy pomiędzy gminami Fredrikstad i Hvaler dotyczącej wykorzystania paneli słonecznych. Była także okazja by poznać sposób działania inteligentnych domów i inteligentnego zarządzania wykorzystaniem energii.

Wspólna wizyta w Norwegii była dla polskich i ukraińskich samorządowców okazją do wymiany doświadczeń, wielu rozmów, także na temat możliwości wykorzystania norweskich inspiracji w naszych gminach. Kolejnym krokiem we współpracy miast partnerskich w zakresie EE będzie wizyta robocza w polskich miastach od 26 do 30 czerwca.
Alicja Stachowiak