Działający w Tarnowie Zakład Aktywności Zawodowej „Słoneczne Wzgórze” został zakwalifikowany do konkursu RegioStars Awards 2019 na najbardziej innowacyjne regionalne projekty w Unii Europejskiej.

Tarnowski projekt znalazł się elitarnym gronie 199 najlepszych z całej Europy. Ogłoszenie listy zwycięzców konkursu nastąpi 9 października.

Konkurs RegioStars Awards jest organizowany co roku, do udziału w nim typowane są najlepsze europejskie projekty wyróżniające się wysokim poziomem i proponujące nowe podejścia do rozwoju regionalnego. Na tegoroczną edycję wpłynęło 199 najlepszych projektów ze wszystkich krajów zrzeszonych w UE, w tym projekt tarnowski. „Słoneczne Wzgórze” staje do rywalizacji o tytuł najlepszej inicjatywy w kategorii „zwalczanie nierówności i ubóstwa”. Głosować można na stronie Komisji Europejskiej - TUTAJ.

Przypomnijmy, że budowa Centrum Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej ZAZ „Słoneczne Wzgórze” i ośrodka „Bezpieczna Przystań” kosztowała blisko 25 mln. Obiekt powstał na terenie dawnego internatu w Parku Sanguszków. „Słoneczne Wzgórze” to kompleks obiektów, które służą tzw. opiece wytchnieniowej i rehabilitacji. Jest to miejsce pracy dla osób z niepełną sprawnością.

W ramach Centrum Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej ZAZ „Słoneczne Wzgórze” funkcjonuje hotel o standardzie trzygwiazdkowym. Obiekt jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, z zapleczem rehabilitacyjnym, trzema salami konferencyjnymi oraz restauracją. Prowadzi go Zakład Aktywności Zawodowej, co oznacza, że 70 proc. obsługi stanowią osoby z niepełną sprawnością (ruchową, wzrokową, słuchową).

W jednym ze skrzydeł byłego internatu funkcjonuje ośrodek wytchnieniowy „Bezpieczna Przystań”, którego celem jest przejęcie na określony czas obowiązków, z jakimi codziennie mierzą się opiekunowie osób całkowicie od nich zależnych.