Strzegomski samorząd oddał do użytku energooszczędne i niemal samowystarczalne energetycznie przedszkole i żłobek, wyposażone w pompę ciepła i panele fotowoltaiczne.

26 września br. nastąpiło oficjalne otwarcie przedszkola z oddziałem żłobkowym przy ul. Kościuszki 51 w Strzegomiu - budynku demonstracyjnego o znacznie podwyższonych parametrach charakterystyki energetycznej. Powierzchnia użytkowa przedszkola i żłobka liczy ok. ponad 1900 m kw. W jego skład wejdzie m. in.: 6 sal przedszkolnych i żłobkowych, sala wielofunkcyjna, sale zabaw, antresole, szatnie, zaplecze kuchenne, gabinet pielęgniarki i logopedy, pomieszczenia biurowe i techniczne. Na terenie przy przedszkolu znajdą się m. in. place zabaw dostosowane do różnych grup wiekowych, zjeżdżalnie terenowe i amfiteatr terenowy, sad owocowy oraz ogrody „ptasi” i „motyli”.

Obiekt powstał w miejscu starego przedszkola, które zostało rozebrane. Budynek nowego przedszkola i żłobka (to pierwszy żłobek w tym mieście po kilkudziesięciu latach przerwy) w Strzegomiu jest bardzo energooszczędny, spełnia parametry budynku pasywnego. Oprócz tego jest wyposażony w panele fotowoltaiczne (produkuje prąd) i w pompę ciepła, która go ogrzewa i zaopatruje w ciepłą wodę użytkową (do mycia). Dzięki temu jest on całkowicie samowystarczalny, jeśli chodzi o energię cieplną.

Całkowita wartość zadania to ok. 17 mln zł (dofinansowanie w wysokości 10,3 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej nr 3 „Gospodarka niskoemisyjna” Działania nr 3.3 „Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej i w sektorze mieszkaniowym” Poddziałania nr 3.3.4. „Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej i sektorze mieszkaniowym – ZIT AW” Regionalnego Programu operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020).