Z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości, w Solcu Kujawskim zaplanowano szereg wydarzeń, między innymi konkurs na plakat obchodów, piesze rajdy i koncerty młodzieży.

W tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości po 123. latach zaborów. Ziściło się marzenie wielu pokoleń naszych przodków, którzy własną krwią i ciężką pracą dobili się wreszcie upragnionej wolności. Obchody tej jakże ważnej rocznicy trwają przez cały rok.

Także w Solcu Kujawskim zaplanowano z tej okazji wiele wydarzeń. Między innymi burmistrz ogłosiła konkurs na plakat z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości „Wolna Polska”. Celem konkursu jest wybór spośród zgłoszonych prac najciekawszej, która stanowić będzie logo obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, używanego na terenie Solca Kujawskiego w roku 2018, tj. od dnia 3 maja do 31 grudnia 2018 roku. W konkursie mogą brać udział dzieci i młodzież, uczęszczający do szkół na terenie gminy Solec Kujawski, bądź zamieszkujący w gminie. Konkursowi patronuje europoseł Janusz Zemke, który jest również fundatorem nagrody dla twórcy plakatu obchodów jubileuszu. Najlepsze prace znajdą się także na wystawie zaplanowanej na IV kwartał br.

Innymi wydarzeniami jubileuszowymi są m.in. rajdy piesze pod wspólnym hasłem „100 kilometrów na stulecie niepodległości”, konferencje o roli Kościoła w pielęgnowaniu mowy polskiej w okresie od zaborów do niepodległości i „Droga do niepodległości”. Zaplanowano również wystawy prac plastycznych i literackich oraz wystawę czasową w muzeum, a także koncert uczniów szkoły muzycznej.